ana sayfa

feyza  bayraktar

duyurular

forum

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Aşırı Şişmanlık(Obezite) Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Şişmanlık Tedavisi Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı
  Yeme Bozuklugu - Diyet ve Yeme Bozukluğu  -  Diyet ve Yeme Bozukluğu Farkı
 
          

Diyet mi Yeme Bozukluğu mu Fark Nasıl Anlaşılır?

Diyet ve yeme bozuklukları arasında ince bir çizgi vardır. Masum zayıflama diyetleri zayıflama saplantı haline gelirse yeme bozukluğuna (anoreksiya, bulimia, aşırı yeme bozukluğu gibi)  dönüşebilir. Zayıflamak için uzman kontrolünde dengeli beslenerek yapılan diyetlerle ve duygusal sebeplerden meydana gelen yeme bozuklukları birbirinden farklıdır. Yeme bozuklukları psikolojik bir rahatsızlıktır.

A) Genellikle yeme bozukluklarının altında yatan temel sebep özgüven eksikliğidir.

Yeme bozukluğu (anoreksiya, bulimia, aşırı yeme bozukluğu gibi) diyet yapmaktan farklı bir durumdur.  Diyet, kişinin sağlıklı bir kiloya ulaşması için yaptığı dengeli beslenme düzenidir. Kişinin sağlığını tehlikeye atmaz. Yeme bozukluğu kişinin hayatını fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak etkisi altına alan psikolojik bir hastalıktır. Çeşitli duygusal sebeplerden kaynaklanır.  Bu hastalık, yeme bozukluğu olan kişiyi olduğu kadar, ailesi, yakın çevresi ve arkadaşlarının hayatlarını da büyük ölçüde etkiler. Yeme bozukluğunun oluşmasındaki temel sebeplerden bir tanesi özgüven eksikliğidir.

B) Yeme bozukluğu olan kişi, çok az yiyerek veya çok yiyerek; tüm duygusal problemlerini çözmeye çalışır ve bilinçli veya farkında olmadan zayıfladığı zaman veya yemek yediği zaman hayatının daha güzel hale geleceğini varsayar. 

Diyet yapan kişi duygusal problemlerden bağımsız olarak kendi sağlığı için sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalışır.

C) Yeme bozukluğu (anoreksiya, bulimia, aşırı yeme bozukluğu gibi) olan kişi zayıfladığı zaman çevre tarafından daha çok kabul göreceğini düşünür.

Diyet, kişinin kendi sağlığı için yaptığı bir şeydir.

D)Yeme bozukluğu olan kişi için, kilo vermeden, hayat güzel olmayacaktır. Bu düşünce öyle bir saplantı halini alır ki kilo vermek için kendisine zarar vermekten çekinmez.

Diyet, sağlık için yapılır; duygusal bir amacı yoktur. Sağlığı riske atacak davranışlar diyetin içinde yer almaz.

E)Yeme bozukluğu olan kişi, tüm öz güvenini, kaç kilo olduğu ve nasıl göründüğü üzerine kurar. Eğer o gün tartıda bir kilo fazla çıkarsa duygusal çöküntüye uğrayabilir ve günlük yaşantısı tamamen değişebilir.

Diyet yapıp sağlıklı şekilde kilo vermek kişinin kendisine olan güvenini arttırmakta etkili olsa bile diyet yapan kişi tüm özgüvenini, günlük yaşantısını kaç kilo verdiği üzerine kurmaz. Normal günlük hayatına devam eder.

F)Yeme bozukluğu olan kişi, hayatını ve duygularını, yiyerek veya yemeyerek kontrol etmeye çalışır. Bu durum kişinin hayatı ve çevresinde olup bitenlerle ilgili kendisini ne kadar kontrolsüz hissettiğine dair bir işarettir.

Diyet yapmaktaki amaç tamamen fiziksel olarak sağlıklı olabilmek için kilo vermektir; hayatı, duyguları ve çevreyi kontrol etme isteği ile bağlantısı yoktur.

G) Yeme bozukluğunda yemek kişi için, stresle baş etme, acı, öfke, kaygı ve korkuyu bastırma, kabul görme için kullanılan bir araçtır. Kişi bunu kabul etmeyebilir ve bu durumu “Sadece diyet yapıyorum” gibi ifadelerin arkasına saklayabilir.

Diyet yaparken, yemek kişinin duygularıyla baş edemediği noktadaki bir kaçış noktası değil, yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için alması gereken besin öğeleridir.  

 diyet yemebozukluğu zayıflama kusma obezite şişmanlık diyetisyen yeme bozukluklarının nedenleri zayıflamak kusmanın nedenleri obezite yardım Şişmanlık nedenleri diyet listesi yeme bozuklukları tedavisi zayıflama yöntemleri kusmayı ne önler obezite nedenleri şişmanlıktan kurtulma

  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU