ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Diyet Yeme Bozukluğu Farkı  -  Diyet ve Yeme Bozukluğu Farkı
 
          

Diyet mi? Yeme Bozukluğu mu? Fark Nasıl Anlaşılır?

Diyet, kilo verme amacıyla ya da her hangi bir sağlık probleminden dolayı, beslenme uzmanı kontrolünde, kişiye özel biçimlendirilmiş bir yeme düzenini takip etmektir. Yeme bozukluğu ise sebebi; genetik, sosyal ve psikolojik faktörlere dayanan, yeme davranışındaki bozukluklar olarak tanımlanabilir.

A) Genellikle yeme bozukluklarının altında yatan temel sebep öz değer eksikliğidir.

Kilo verme diyeti, kişinin sağlıklı bir kiloya ulaşması için uyguladığı, dengeli beslenme düzenidir. Kişinin sağlığını tehlikeye atmaz. Yeme bozukluğu, kişinin hayatını fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak olumsuz yönde etkiler. Yeme bozukluğu, kişinin kendi hayatını olduğu kadar, ailesi ve yakın çevresinin de hayatını olumsuz yönde etkiler. Yeme bozukluğunun oluşmasındaki temel sebeplerden bir tanesi öz değer problemidir. 

B) Yeme bozukluğu olan kişi, sıkıntı veren tüm duygularla, bozuk yeme davranışı ile baş etmeye çalışır. Kilo verdiği zaman hayatının daha güzel olacağını varsayar. 

Diyet, daha sağlıklı olmak için uygulanan bir beslenme düzenidir. 

C) Yeme bozukluğu olan kişi zayıfladığı zaman çevre tarafından kabul göreceğini düşünür.

Diyet, kişinin kendi sağlığı için uyguladığı bir beslenme düzenidir. 

D)Yeme bozukluğu olan kişinin duygu hali, kaç kilo olduğu ile ilintilidir. Eğer o gün tartıda bir kilo fazla çıkarsa duygusal çöküntüye uğrayabilir ve günlük yaşantısı tamamen değişebilir.

Diyet yapıp sağlıklı şekilde kilo vermek, kişiye kendisini daha iyi hissettirse bile, genel duygu durumu kaç kilo olduğu ile ilişkili değildir.  

E)Yeme bozukluğu olan kişi, hayatını ve duygularını, yiyerek veya yemeyerek kontrol etmeye çalışır. Bu durum, kişinin hayatı ve çevresinde olup bitenlerle ilgili kendisini ne kadar kontrolsüz hissettiğine dair bir işarettir.

Diyet yapmanın kontrol etme isteği ile ilişkisi yoktur.

F) Yeme bozukluğunda, yemek; stres, acı, öfke, kaygı ve korkuyu sağlıksız biçimde yönetme biçimi olabilir. Kilo vermek, başarı ve çevre tarafından değer görme ihtiyacı ilişkilendirilir. Kişi yeme bozukluğu olduğunu kabul etmeyebilir ve bu durumu “Sadece diyet yapıyorum”, "Sağlıklı besleniyorum." gibi ifadelerin arkasına saklayabilir.

Yeme bozukluğu olmayan kişilerde, kilo vermeye olması gerektiğinden daha fazla anlam yüklenilmez. 

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU