ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Anoreksiya Nervoza  -  Anoreksiya Nervoza Nedir
 
          

Anoreksiya Nervoza Tanımı

Anoreksiya Nervoza olan bir kişi, olması gereken kilonun en az %15 kadar altındadır. Düşük kiloda olmasına rağmen, kilo alma fikri yoğun kaygıya sebep olur. Kişi, sık sık tartılır ya da tartılmaktan tamamen kaçınır; ayna karşısında veya kendi fotoğrafını çekerek görüntüsünü ya da elleriyle bedenini sık sık kontrol eder. Bir çok anoreksiya vakasında ise, kişi bedenini görmekten, bedenine dokunmaktan tamamen kaçınır. Belirlediği bazı kıyafetlerini, kilo alıp almadığına dair bir ölçü olarak da kullanabilir.

Anoreksiya, çok sıkı, sağlıksız bir diyet sonucu ciddi miktarda kilo kaybıyla kendini belli etmeye başlar. Anoreksiya, kadınlarda daha sık görülmesine rağmen, son yıllarda, erkeklerde de görülme sıklığı artmaya başlamıştır.

Anoreksiya nervoza olan kişiler, kendilerini olduğundan daha kilolu algılarlar.

Düşük kilonun sağlık risklerini bilseler bile, bu riskleri bilmek, yeme düzenlerini değiştirmek için yeterli motivasyonu sağlamaz. .

Mükemmelliyetçilik ve kontrolcülük, anoreksiya nervozanın ortak özellikleri arasında sayılır. Yememek, anoreksiya nervoza olan bir kişiye, "kontrol edebildiği" duygusunu verir. Bu durum, onlara, kendilerini özel ve güçlü hissettirir. Anoreksiya nervozadan kurtulmak, kontrol gücünü kaybetmek ya da sıradan olmak yanılgısına sebep olduğu için, tedavi olma motivasyonları düşüktür.

Özellikle de hayatında kontrol edemediğini düşündüğü bir çok olay varsa, anoreksiya nervoza olan kişi, hayatında kontrol edemediği olaylarların sebep olduğu sıkıntılarla baş etmek yerine, bedenini kontrol etmeye odaklanarak, bu sıkıntılardan kaçınmaya çalışır.

Kişinin bir problemi olduğunu kabul edip, yardım almaya karar verdikten sonra tedavisine başlanması daha olumlu sonuç verir. Yalnız, hayati tehlike taşıyan durumlarda, kişinin yatarak tedavi olması gerektiği için, hastaneye yatırılması zorunlu hale gelebilir.
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU