ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Anoreksiya Nervoza  -  Anoreksiya Nervoza Nedir
 
          

Anoreksiya Nervoza Tanımı

Anoreksiya Nervoza olan kişi, olması gereken kilonun altında olmasına rağmen, sıkı diyetler ve yoğun egzersiz yaparak daha fazla kilo vermeye çalışır. Kilo alma fikri, anoreksiya nervoza olan bir kişinin yoğun kaygı hissetmesine sebep olur. Kişi, sık sık tartılır ya da tartılmaktan tamamen kaçınır; ayna karşısında veya kendi fotoğrafını çekerek ya da elleriyle bedenini sık sık kontrol eder. Bir çok anoreksiya vakasında ise, kişi bedenini görmekten, bedenine dokunmaktan tamamen kaçınır. Belirlediği bazı kıyafetlerini, kilo alıp almadığına dair bir ölçü olarak da kullanabilir.

Anoreksiya, çok sıkı, sağlıksız bir diyet sonucu ciddi miktarda kilo kaybıyla kendini belli etmeye başlar. Anoreksiya, kadınlarda daha sık görülmesine rağmen, son yıllarda, erkeklerde de görülme sıklığı artmaya başlamıştır.

Anoreksiya nervoza olan kişiler, kendilerini olduğundan daha kilolu algılarlar. Kilosunun düşük olduğunu kabul etmezler. Bazı durumlarda, anoreksiya nervoza olan kişi düşük kiloda olduğunu kabul etse bile yediği miktardan fazla yemek yemeye başladığı an kontrolü kaybedeceği kaygısı ile yiyecek alımını kısıtlamaya devam eder. 

Anoreksiya olan kişi, düşük kilonun yarattığı sağlık risklerini bilse bile, bu riskleri bilmek, yeme düzenini değiştirmek için yeterli motivasyonu sağlamaz. .

Mükemmeliyetçilik ve kontrolcülük, anoreksiya nervoza olan kişilerin ortak özellikleri arasında sayılır. Yememek, anoreksiya nervoza olan bir kişiye, "kontrol edebildiği" duygusu hissettirir. Bu durum, anoreksiya nervoza olan kişilere kendilerini özel ve güçlü hissettirir. Anoreksiya nervoza tedavisi, anoreksiya nervoza olan bir kişinin kontrol gücünü kaybedeceği ya da "sıradan" olacağı yanılgısı yaşamasına sebep olduğu için, anoreksiya nervoza tedavisi için motivasyonu düşürür. 

Özellikle de hayatında kontrol edemediğini düşündüğü olaylar varsa, anoreksiya nervoza olan kişi, hayatında kontrol edemediği olaylarların sebep olduğu sıkıntıları, bedenini kontrol etmeye odaklanarak yönetmeye çalışır. 

Kişinin bir yeme bozukluğu olduğunu kabul edip, yardım almaya karar verdikten sonra tedaviye başlanması, onu zorlayarak tedaviye başlamasına kıyasla çok daha olumlu sonuç verir. Yalnız, hayati tehlike taşıyan durumlarda, kişinin yatarak tedavi olması gerektiği için hastaneye yatırılması zorunlu hale gelebilir.
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU