ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Anoreksiya Nervoza  -  Anoreksiya ve Kaygı
 
          

Anoreksiya Nervoza(aşırı zayıflık/zayıflama takıntısı), kaygı ve takıntıyı birbirinden ayırt etmek oldukça güçtür. Kişinin kilosu, bedeni ve yemek ile ilgili yoğun kaygı hissetmesi ve kilo, yemek yeme ve yiyeceklerle ilgili takıntılı düşünce ve davranışları olağandır. 

Çok sıkı diyetler yapmak, kendini aç bırakarak cezalandırmak, aşırı egzersiz yapmak, yediği yiyeceklerin besin ve kalori değerlerini öğrenmeye çalışmak, dışarıda ve/veya toplum önünde yemek yememek, sık sık tartılmak ya da hiç tartılmamak anoreksiya nervozada en sık gözlemlenen düşünce ve davranış biçimleridir.

Obsesif kompulsif bozukluk, anoresiya nervoza ile aynı anda seyreden en yaygın psikolojik problemlerden bir tanesidir. Kilo, beden ve yemek dışında, kişide başka takıntılı düşünce ve davranışlar da gözlemlenebilir. Örneğin bir işi belli sayıda yapmak( 40 kere el yıkamak, 20 kere saç fırçalamak gibi), masanın üzerindeki eşyaları milimi milimine aynı yere koymak, gece yatmadan önce ya da evden çıkmadan önce belli davranışların sırasına göre gerçekleştirilmesi( pencereyi kapamak, ardından kapıyı kapamak, fişleri kontrol etmek, eşyaları belli sırada dolaba yerleştirmek...) gibi davranışlar da anoreksiya nervozada sıkça görülür. 

Anoreksiya nervoza, kişinin hissettiği kaygıyı bedenini kontrol etme aracılığıyla yönetme biçimi olarak da kendisini gösterebilir. Diğer bir deyişle, yemek yemeyerek kişi kaygıya odaklanmak yerine, kilosuna ve yiyeceklere odaklanır.

Yaygınlaşmış kaygı bozukluğu da anoreksiya nervozada sıkça gözlemlenir. Kontrol edebilmek, anoreksiya olan kişi için oldukça kritiktir. Bu yüzden kontrol edemeyeceği olaylar karşısında; kaza, ölüm, hastalık gibi; hissettiği kaygıdan kaçma isteği ile bedenini kontrol etmeye yönelir. Devamlı kötü bir şeylerin olacağından korkar.

Mükemmeliyetçilik, hata yapmaktan korkma, diğer insanların kendisi ile ilgili düşüncelerini gereğinden fazla önemsemek de anoreksiya olan kişilerde öne çıkan özelliklerdir. Dolayısıyla anoreksiya olan kişiler toplum içinde kaygı yaşayabilir.

İnsanların önünde yemek yemek çoğu zaman anoreksiya nervozası olan bir kişi için işkence olabilir. Diğer insanların kişinin dış görünüşü, kilosu veya yedikleri ile ilgili yorum yapmasına dair yoğun kaygı hissetmesine sebep olabilir. Zamanla, topluluk içinde bulunmaya dair hissettiği kaygı o kadar artar ki kişi diğer insanların olduğu ortamlardan, bilmediği çevrelerden kaçma isteği duyabilir. Hatta daha ileri boyutlarda dışarı çıkmak bile istemeyebilir.  

Yapılan klinik araştırmalara göre kaygılı çocukluk dönemi geçiren kişilerin anoreksiya nervozaya yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.  

Sonuç olarak,  anoreksiya nervoza ve diğer birçok yeme bozukluğu,  kaygıyı sağlıksız şekilde yönetmenin bir biçimi olarak da kendisini gösterebilir. Dolayısıyla, kaygı bozukları ve yeme bozukluklarının birlikte görülme oranı oldukça yüksektir. 
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU