ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Anoreksiya Nervoza  -  Anoreksiya ve Depresyon
 
          

Genelde, depresyonun mu önce yoksa anoreksiya nervozanın mı önce ortaya çıktığı belirsiz olsa da depresyon, anoreksiya nervoza ile birlikte görülme olasılığı en yüksek olan psikolojik problemlerden bir tanesidir. 

Depresyon kısaca, kişinin kendisini 2 haftadan daha uzun bir süre üzgün, mutsuz ve umutsuz hissetmesi olarak tanımlanabilir. 

Depresyon belirtileri arasında kronik yorgunluk, mutsuzluk, umutsuzluk, motivasyon kaybı, çok az ya da çok yemek, çok ya da az uyumak, konsantrasyon güçlüğü , kendini değersiz veya suçlu hissetmek, günlük aktivitelerden zevk alamama, yalnız kalma isteği gibi belirtiler sıralanabilir.  

Çoğu zaman kişi, üzüntü ve mutsuzluk duygusunu, bedenini ve yediği yiyecekleri kontrol etmeye çalışarak yönetmeye çalışabilir. Yeme bozukluğu, depresif ruh halini daha da arttırır. 

Kişi anoreksiya nervozanın etkilerinden dolayı depresyona girebilir. Sürekli kilo ve yemekle meşgul olmak, bedeni ile ilgili kaygı yaşamak,  toplum içine çıkmaktan kaçınmak, yetersiz beslenmenin getirdiği fizyolojik etkiler ve hayattan yeterince zevk alamamak da kişinin depresyona girmesine sebep olabilir. 

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU