ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Bulimiya Nervoza  -  Bulimiya Nervoza Nedir?
 
          

Bulimiya Nervoza(Yeme-Kusma/Çıkartma) Tanımı

Bulimiya Nervoza olan bir kişi sürekli diyet ve egzersiz yapmasına rağmen normal kilonun çok az altında, normal kiloda, hatta normal kilosunun üzerinde olabilir. Normal kilonun altında olsa bile hiçbir zaman bir anoreksiya nervoza görüntüsü olmaz. Bunun sebebi de sindirimin ağızda başlıyor olması ve yeme atakları sırasında alınan kalorilerin, sonrasında sağlıksız telafi edici davranışlarla vücuttan atılmaya çalışılmasına rağmen, en az yüzde 50 sinin vücutta kalmasından kaynaklandığı gerçeğidir. Bir yeme atağı sırasında alınan kaloriler, yaklaşık 5000-30000 kaloriye ulaşabildiği için kişinin kilo alması kaçınılmaz hale gelir. Yeme atakları arttıkça, kilo artışı da artar. 

Bulimiya Nervroza olan bir kişi, kısa bir zaman dilimi içerisinde, yarım saat ile 2 saat arası gibi bir zaman diliminde, binlerce kalorilik besin tüketip aldığı kalorileri kusma, laksatif ilaç(müshil) kullanımı veya yoğun egzersiz yaparak vücudundan atmaya çalışır. Yemek yediği sırada kendisini kontrolden çıkmış gibi hisseder ve yeme ataklarını herkesten gizli tutarlar.

Kusmanın sıklığı ve/veya müshil kullanımının miktarı ve sıklığı kişiden kişiye değişir. Eğer, kişi haftada en az 1 kez üç ay süreyle kilo kontrolü amacı ile kusuyor, müshil veya idrar söktürücü ilaç alımı gibi aldığı kalorileri bedeninden atmak için sağlıksız telafi edici davranışlarda bulunuyorsa, bulimiya nervoza teşhisi konulabilir. Kusma ve/veya müshil kullanımının sıklığı ayda birden, haftada birkaç kereye, hatta kronik durumlarda günde birkaç kereye kadar varabilir.

Bulimiya nervoza olan kişiler, ilk zamanlar, yedikleri yiyeceklerden aldıkları kalorilerden kurtulma amacı ile kusma yöntemine başvururken, zamanla kusma amacı ile yemek yemeye başlarlar. Kusmak için ne yediklerinin bir önemi yoktur. 

Tedavi edilmediği süre senelerce devam edebilir.

Bulimiya Nervoza olan bir kişi anoreksiya nervoza olan bir kişiden farklı olarak daha sosyal, dışa dönük bir tutum sergiler. Duygu durumundaki iniş çıkışlar gün içinde sık sık değişir. Genellikle ilgi çekmeyi, dikkati üzerine toplamayı sever. Özgüveni, tartıda gördüğü sayıya göre değişiklik gösterir. Alkol, madde ve alışveriş bağımlılığı da bulimiya nervoza ile birlikte sıklıkla görülür. 

Bulimiya Nervoza; boğaz ağrısına, tükürük bezlerinde, boyunda ve yüzde şişkinliğe, dişlerde çürümeye, mide ve bağırsak hastalıklarına, potasyum dengesizliğine bağlı kalp krizi riskine, kaslarda yorgunluk ve kramplara sebep olur.

Bulimiya Nervoza, bedendeki sodyum-potasyum dengesizliğinden kaynaklanan ani kalp durmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra, ölümle sonuçlanabilen, kusmanın sebep olabileceği yemek borusu yırtılmasına neden olabilir.  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU