ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Bulimiya Nervoza  -  Bulimiya Nervoza ve Kaygı
 
          

Bulimiya nervoza olan kişilerde kaygı çok belirgin olabilir. Şiddetli yeme atakları ve arkasından gelen kusma, diuretik ya da laksatif ilaç kullanımı kaygıyı giderme yöntemi olarak kullanılıyor olabilir. Kişi yeme ve çıkartma ataklarının kaygısını giderme amacı ile yaptığının farkında olmayabilir.

Genel kaygı düzeyinin yüksek olması ya da kaygı duymasına sebep olan bir olay, kaygıyı tetikleyici bir durum meydana geldiği zaman kişi aşırı yeme ataklarına engel olamayabilir.

Aşırı yeme,  kaygıyı bastırma; ardından gelen yediklerini çıkartma ise içerde bastırılmış kaygıyı dışarı atma görevi görebilir. Özellikle kusma endorfin hormonu salgılanmasına sebep olduğu için kişiyi psikolojik olarak kısa süreli rahatlatır. Bu kısa süreli rahatlama arkasından yorgunluk, pişmanlık, depresif ruh halini getiriyor olsa bile bağımlılık yaratabilir. Kişiler o kısa süreli rahatlamayı yaşayabilmek için aşırı yiyip kusma yöntemini seçebilirler.

Toplum içinde yemek bulimikler için oldukça rahatsız edici olabilir. Özellikle de yemek yenen ortamlarda kontrolü kaybetme korkusu yaşayabilirler. Dolayısıyla toplum içinde genellikle yememeyi seçerler. Yerlerse de kontrolü kaybedip sonrasında yediklerini çıkartma olasılıkları oldukça yüksektir. Yalnız diğer insanların kontrolü kaybetmişçesine yiyip sonrasında yediklerini çıkartacağını anlayacakları endişesini yaşarlar. Dolayısıyla bir an önce eve dönmek isteyebilirler.

Dışarıda fazla yemeseler bile salata sosunun fazla olması ya da küçük bir parça çikolata yeme ataklarını tetikleyebilir. Eve dönüp dolapta ne var ne yoksa yiyebilir, arkasından da yediklerini çıkartabilirler. Bu durumda kalmamak için dışarı çıkıp sosyal ortamlara girmekten çekinebilirler. Bu durum ilerlerse sosyal fobi(sosyal ortama girmekten kaçınma) ortaya çıkabilir.

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU