ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Bulimiya Nervoza  -  Bulimiya Nervoza ve Kaygı
 
          

Bulimiya nervoza olan kişilerde kaygı çok belirgin olabilir. Şiddetli yeme atakları ve arkasından gelen kusma, diuretik ya da laksatif ilaç kullanımı kaygıyı yönetme biçimi olarak kullanılıyor olabilir. 

Genel kaygı düzeyinin yüksek olması ya da kaygı duymasına sebep olan bir olay, kaygıyı tetikleyici bir durum meydana geldiği zaman kişi aşırı yeme ataklarına engel olamayabilir.

Aşırı yeme, kaygıyı bastırma; ardından gelen yediklerini çıkartma ise bastırılmış kaygıyı dışarı atarak rahatlama duygusu yarattığı için yeme-kusma döngüleri kendisini sık sık tekrar ediyor olabilir.  Kusma, kişide rahatlama hissine sebep olsa da sonrasında pişmanlık, suçluluk hissetmesine sebep olabilir. Kişi, ilk zamanlarda yediği yiyeceklerden aldığı kalorilerden kurtulma amacı ile kusma yöntemini seçiyorken, sonrasında kusmak için yemeye başlar. Yeme atakları ve sonrasında gelen kusmanın bağımlılık yaratıcı özelliği oldukça yüksektir. Bu sebeple de kişi her ne kadar bulimiya nervozadan kurtulmak istese de "Bugün yaptım, yarın yapmayacağım." dese de yeme atakları-kusma döngüsü kendisini tekrar eder. Kişi, bu döngüyü kontrol etmekte güçlük çeker. 

Toplum içinde yemek, bulimiya nervozası olan kişiler için yoğun kaygı hissetmelerine sebep  olabilir. Yiyecek olan ortamlarda kontrolü kaybetme korkusu yaşayabilirler. Dolayısıyla da toplum içinde genellikle yemek yememeyi seçerler; yerlerse de kontrolü kaybedip sonrasında yediklerini çıkartma olasılıkları oldukça yüksektir. Yalnız, yeme atakları ardından gelen kusmanın çevre tarafından fark edileceği endişesi ile bir an önce eve dönüp evde kimsenin fark etmeyeceği şekilde kusmayı isteyebilirler. 

Bulimiya nervoza olan kişi için salata sosunun biraz fazla olması ya da küçük bir parça çikolata bile yeme ataklarının tetiklenmesi için yeterlidir. Yeme atakları sırasında da dolapta ne var ne yoksa yiyip ya da marketten bolca abur cubur alıp arkasından da yediklerini çıkartabilirler. Bu durumda kalmamak için dışarı çıkıp sosyal ortamlara girmekten çekinebilirler. 

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU