ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Bulimiya Nervoza  -  Bulimiya ve Depresyon
 
          

Depresyon kısaca, kişinin kendisini 2 haftadan daha uzun bir süre üzgün, mutsuz ve umutsuz hissetmesi olarak tanımlanabilir. Bu duygu durum hali kısa bir zaman içinde geçebileceği gibi uzun da sürebilir.

Depresyon belirtileri arasında yorgunluk hissi, üzüntü, mutsuzluk, umutsuzluk, ağlama atakları, motivasyon kaybı, çok az ya da çok yemek, çok ya da az uyumak, konsantrasyon zorluğu , kendini değersiz veya suçlu hissetmek, günlük aktivitelerden zevk alamama, yalnız kalma isteği, baş ağrısı, çarpıntı, nefes alma güçlüğü sayılabilir.

Anoreksiya Nervoza’da olduğu gibi Bulimiya Nervoza’da da depresyona sıkça rastlanır.

Bulimiya bir çok vakada depresyonunun üzerini örtebilir. Bulimik kişilerde depresyonun varlığının diğer yeme bozukluklarına oranla fark edilme olasılığı daha düşüktür. Bulimik kişiler genelde daha dışa dönük, neşeli görünürler ve depresyonun veya herhangi bir yeme bozukluğunun anlaşılması oldukça zordur. Oysa yeme çıkartma ataklarının azaldığı durumlarda depresyon belirtileri ortaya çıkabilir.

Yeme kusma atakları, laksatif( müshil ilaçları) veya vücuttan su atan ilaçların kullanımı, aşırı egzersiz, yemek takıntısı, toplum içinde rahatça yiyememe, bulimianın sebep olduğu fizyolojik ve psikolojik etkiler sonucu kişi depresyon yaşayabilir.

Depresyon bazı bulimik kişilerde tedaviye motive edici bir durum olsa bile bazı durumlarda tam tersi yönde etki edip yeme kusma ataklarını ve/veya laksatif ilaç kullanımını arttırabilir.

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU