ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Tıkınırcasına Yeme  -  Tıkınırcasına Yeme Nedir?
 
          

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Tanımı

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu dünyada ve ülkemizde hızla yayılmaktadır. Anoreksiya ve Bulimiya Nervozadan farklı olarak Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu erkeklerde de oldukça yaygın görülür.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu, kişinin haftada en az 1 kez, 3 ay süreyle kendini durduramayacak gibi hissedip, kısa bir zaman dilimi içinde, canı acıyıncaya kadar normalde tükettiği yiyecek miktarının çok daha fazlasını hızlı şekilde tüketmesi, ardından pişmanlık ve utanç hissetmesi olarak tanımlanabilir.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunda, Bulimiya Nervozadan farklı olarak, kişi yemekten sonra yediği yiyeceklerden aldığı kalorilerden kurtulma amacı ile sağlıksız telafi edici davranışlara (kusma, müshil kullanımı, yoğun egzersiz) yönelmez. Kişiler, yeme atakları sırasında kendilerini kontrolden çıkmış gibi hisseder ve sonrasında suçluluk ve utanç duyarlar.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu olan kişilerin zihinlerinde sürekli diyet yapma düşüncesi vardır. Kilo vermek, hayatlarının projesi haline gelir. Diyete başlarlar; fakat diyet süreci yeme atakları ile sonlanır. Bir sonraki diyete başlayacakları süreye kadar sık sık yeme atakları yaşayabilirler. Diyet düşüncesi, sıkı diyetler hem Bulimiya Nervozada hem de Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunda yeme ataklarını tetikler. Bu sebeple de tüm yeme bozukluklarında olduğu gibi Bulimiya Nervoza ve Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu tedavisinde sadece beslenme danışmanlığı yeterli değildir. Bulimiya Nervoza ve Tıkınırcasına yeme bozukluğu tedavisinde psikolojik destek şarttır. 

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu olan kişiler, çoğu zaman, onlara sıkıntı veren duygulardan kaçma amacı ile fazla yemeyi bir araç olarak kullanırlar. Yemek, duygusal anestezi sağlayan bir tür uyuşturucu gibidir. Günlük hayatın getirdiği stresi yönetmekte zorlanmak, hayattaki problemlerle yüzleşmekten kaçmak veya kişinin içinde hissettiği boşluk duygusunu gidermek, yeme ataklarını tetikleyici unsurlar arasında sayılabilir. Tüm yeme bozuklukları gibi, tıkınırcasına yeme de ciddi bir sorundur ancak doğru tedaviyle iyileşebilir. 

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU