ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bağımlılığı  -  Yeme Bağımlılığı Nedir?
 
          

Yeme/Yiyecek-Besin Bağımlılığı Tanımı


Yeme bağımlılığı, bilimsel literatürde geçen biçimi ile yiyecek-besin bağımlılığı, kişinin özellikle şeker, yağ ve karbonhidrat içeren, işlenmiş gıdalar karşısında kontrolü kaybedip bu yiyeceklerden kontrolsüzce tüketmesi olarak tanımlanabilir. 

Son yıllarda yiyecek-besin bağımlılığı üzerine yapılan araştırmalar,  içinde yüksek miktarda şeker, karbonhidrat ve yağ içeren işlenmiş gıdaların bağımlılık yaratıcı etkisi olduğunu savunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre de en fazla bağımlılık yaratan yiyeceklerin çikolata, dondurma, patates kızartması ve pizza olduğu bulunmuştur. 

Bu yiyecekleri yemeye başladıktan sonra, bu yiyeceklere olan toleransın arttığı, diğer bir deyişle, kişinin zamanla bu yiyecekleri daha fazla yemek istediği sonucu ortaya çıkmıştır. Kişinin bu yiyecekleri zamanla daha fazla tüketmeye başlaması bir çok sağlık problemi yaşamasına sebep olur. 

Yiyecek-besin bağımlılığı olan her kişide yeme bozukluğu olduğu söylenebilir. Yalnız, yeme bozukluğu olan her kişide yiyecek-besin bağımlılığı olduğunu söylemek doğru olmaz. 

Üzerinde hala çalışmalar devam ediyor olsa da kişinin belli besinler karşısında kontrolü kaybedip belirlediği miktardan çok daha fazla yemesi, sonrasında da pişmanlık hissetmesi psikolojik destek gerektiren bir durumdur. Bu sebeple de yiyecek-besin bağımlılığı olduğunu düşünen kişilerin psikolojik destek alması oldukça önemlidir.   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU