ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Sağlıklı Beslenme Takıntısı  -  Sağlıklı Beslenme Takıntısı Nedir?
 
          

Sağlıklı Beslenme Takıntısı Tanımı

Sağlıklı Beslenme Takıntısı, literatürde Ortoreksiya Nervoza olarak da bilinir. Ortoreksikler, ince olma arzusu yerine, sağlıklı ve organik yiyecekler yeme arzusuyla hareket eder. Bu durum,  kulağa zararsız gibi gelse de kişiyi fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak olumsuz yönde etkileyebilir. 

Anoreksiya, bulimiya ve tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişilerde görüldüğü gibi, ortoreksiya olan kişiler de tüm öz-değerlerini yeme davranışları üzerine kurarlar. Yemeyi kontrol etme isteği, zamanla yemek yeme davranışının kontrolü altına girmeye sebep olur. Sağlıklı beslenme takıntısı olan kişiler için sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı çizgisinde en ufak bir esneklik dahi söz konusu olamaz. Eğer, sağlıklı beslenme planlarına uygun yiyeceklere ulaşamıyorlarsa, yemek yemeyip aç kalmayı tercih edebilirler. Sağlıklı beslenme planları ve sağlıklı yiyecekleri hazırlamak için harcadıkları süre, günlük zamanlarının büyük bir kısmını kaplayabilir. Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam tarzı her ne kadar sağlık ve uzun bir ömür için vazgeçilmez olsa da sağlıklı beslenmek için bile dahi olsa takıntılı tutum ve davranışlar, kişinin sağlığını ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. 

Sağlıklı beslenme takıntısı olan kişiler için yiyecekler, sağlıklı ve sağlıklı olmayan diye ikiye ayrılır. Sağlıksız buldukları yiyecekler karşısında kontrolü kaybedip o yiyecekten ufak bir parça alsalar bile kendilerini büyük bir yenilgiye uğramış hissederler ve pişmanlık duyarlar. 

Sağlıklı beslenme takıntısı olan kişilerin, yeme tutum ve davranışlarının temelinde kontrol etme ihtiyacı yatar. Genellikle, kontrolcü ve mükemmeliyetçi yapıya sahiptirler. Sağlıklı beslenmek, iradeli ve başarılı olmakla özdeşleşmiştir. Hayatlarında kontrol edemedikleri durum ve olaylar karşısında, odaklarını ne yiyeceklerini kontrol etmeye yönlendirirler. 

Orthoreksiya Nervoza olan kişiler, çoğunlukla,  yalnızca kendi aldıkları ve hazırladıkları yiyecekleri yerler. Ne yediklerini, yiyeceklerin içeriğini kontrol etmek istedikleri için restoranlarda, başkasının evinde yemek yemek onlar için oldukça güçtür. Kendi yiyeceklerini her gittikleri yere götürür, yemek olan sosyal ortamlarda huzursuz hissedebilirler. 

Sağlıklı yeme takıntısı olan kişiler, hayatlarının kontrolünü ellerine almak, kimlik duygularını güçlendirmek için çeşitli diyetler deneyebilirler.

Ortoreksiyanin bilinen bir evrensel menüsü yoktur. Genel olarak ortoreksikler, bazı yiyecekler ve bileşenler karşısında “saf-doğal olmadıkları” ve “zararlı oldukları” gerekçesiyle yiyeceklerini seçerler. Orthoreksiya Nervoza, depresyon ve kaygı ile birlikte seyredebilir.    Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU