ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Pika  -  Pika Nedir?
 
          

Pika

Pika, bir kişide, yenemeyecek maddelerin sürekli olarak arzulanması şeklinde görülür. Arzulanan ve tüketilen maddeler kişinin yaşıyla değişir. Çocuklar; tutkal, hayvan dışkısı, kum, böcek, yaprak veya taş gibi maddeleri tüketirken, genç ve yetiksinler ise kil, çamaşır deterjanı ve toprak gibi maddelere yönelebilirler.

Pikada arzulanan maddeler, vitamin veya mineral yetersizliğinden kaynaklanabilir. Yalnız yiyecek olmayan maddelerin tüketimi, bağırsak duvarının hasar görmesi ve delinmesine, zehirlenme ve ölüme kadar varabilen ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Pika en çok küçük çocuklar ve hamile kadınlarda görülür.

Pikanin Belirtileri

Besin olmayan maddeleri arzulama ve tüketme.

Pikanın sebepleri

Pikanin sebepleri tam olarak belirlenmiş olmasa da, duygusal açlık, yoksulluk, yetersiz beslenme, kansızlık, ebeveynlerin ilgisizliği veya çocuklardaki gelişimsel hasarlar bu hastalığın sebepleri arasında gösterilebilir.

Pikanin Tedavisi

Bu hastalığın görüldüğü kişiler çoğunlukla terapiden fayda görmüştür. Psikolojik tedavi, özellikle bu yeme bozukluğunun duygusal sebeplerini bulmak ve çözümlemek, pikanin başka yeme bozukluklarına sebebiyet vermesini engellemek ve hastalığın sebep olabileceği psikolojik sorunların çözümlenmesi yönünde etkili olmaktadır.

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU