ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Pika  -  Pika Nedir?
 
          

Pika Tanımı

Pika, yenilmeyecek maddeleri yeme arzusu şeklinde tanımlanabilir. Arzulanan ve tüketilen maddeler kişiden kişiye, yaşa göre değişiklik gösterebilir. Tutkal, hayvan dışkısı, kum, böcek, yaprak, taş, kil, çamaşır deterjanı ve toprak gibi maddeler Pika olan bir kişinin yemek isteyeceği maddeler arasında sayılabilir. 

Pikada arzulanan maddeler, vitamin veya mineral yetersizliğinden kaynaklanabilir. Yalnız, yiyecek olmayan maddelerin tüketimi, bağırsak duvarının hasar görmesi ve delinmesine, zehirlenme ve ölüme kadar varabilen ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Pika, sıklıkla küçük çocuklar ve hamile kadınlarda görülür.

Pikanin Belirtileri

Besin olmayan maddeleri yemeyi arzulama ve tüketme.

Pikanın sebepleri

Pikanin sebepleri tam olarak bulunmuş olmasa da yetersiz beslenme, kansızlık, ebeveynlerin ilgisizliği veya çocuklardaki gelişimsel problemler Pikanın sebepleri arasında gösterilebilir.

Pikanin Tedavisi

Pika tedavisi, hekim kontrolü ve psikolojik destek eşliğinde yürütülür. 

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU