ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Sağlıksız Kilo Verme  -  Tehlikeli Kilo Verme Yöntemleri
 
          

İpeka Şurubu

İpeka zehirlenme durumunda doktor gözetimi altında kullanılması gereken kusmayı sağlayan bir şuruptur. Yeme bozukluğu olan bazı kişiler kusmayı sağladığı için bu ilacı kullanma yolunu seçebilirler. Hekim gözetimi olmadan kullanımı, hayati risk taşır. Düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı, nefes alma sorunları, hızlı kalp atışı ve kalp krizi gibi sonuçlara sebep olabilir. Kilo verme yöntemi olarak kullanımı, ölümle sonuçlanabilir. 

Müshil İlaçları (Laksatif İlaçlar)

Yeme bozukluğu olan kişilerde laksatiflerin kullanımı sıkça gözlemlenir. Laksatiflerin diğer adıyla müshil ilaçlarının, kilo vermede bir etkisi yoktur. Kişi kaybettiği su nedeniyle kilo verdiğini zanneder. Oysa vücut 48 ila 72 saat içinde kaybettiği suyu geri alır ve su geri alındıktan sonra verildiği zannedilen kilo da geri alınmış gibi gözükür. Kilo vermek için tekrar müshil kullanılır ve bu kısır döngü devam eder. Bu durum müshil ilaçlarının sürekli kullanımında sıkça yaşanır.

Laksatif ilaçların hekim gözetimi olmadan kullanılması, sindirim sistemi problemleri, vücutta sıvı kaybı ve eloktroit dengesizliğine sebep olur. Laksatiflerin kilo verme amaçlı kullanımı,  sindirim sisteminde kalıcı hasarlara ve daha bir çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

İdrar Söktürücüler(Diuretikler)

İdrar söktürücüler, aynı müshil ilaçları gibi kişide kilo kaybı hissi yaşatabilir. Oysa, kişi sadece sıvı kaybeder ve vücuttaki sıvı kaybı, elektroit dengesizliğine neden olabilir. İdrar söktürücü ilaçların hekim gözetimi olmadan kullanımı, zamanla kişinin bedeninin daha fazla su tutmasına ve kendisini kilo almış hissetmesine sebep olur. Bedeninde hissettiği şişlikten kurtulmak için kişi daha fazla idrar söktürücü ilaç ya da bitki kullanmaya başlar. Zamanla kullanma dozu ve sıklığı artar. Böylece idrar söktürücü ilaçlara, bitkilere ve çaylara bağımlılık geliştirmeye başlar. 

İdrar söktürücülerin hekim gözetimi olmadan kullanımı; kalp, böbrek ve karaciğerin işlevlerini bozabilir. İdrar söktürücüler kilo kaybına neden olmaz. Hekim kontrolü olmadan kullanımı, ciddi tıbbi problemler yaratır.

Zayıflama Hapları-Preparatları

Zayıflama haplarının satışı tüm dünyada git gide artmaktadır. Birçok insan, bunların güvenli ve etkili bir kilo verme yöntemi olduğuna inandırılmaktadır. Oysa, sağlıklı şekilde kilo verdirdiği iddia edilen bir çok preparatın, ciddi yan etkileri olabildiği gibi ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Hekim tavsiyesi ve kontrolü olmadan, kilo vermeyi destekleyici preparatların kullanılması ölümle sonuçlanabilecek tıbbi komplikasyonlara sebep olabilir. 

Kilo vermeyi destekleyici ilaçların-preparatların, zayıflama tedavisine destek amacıyla hekim kontrolü altında kullanılması gerekir. 


 

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU