ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Sağlıksız Kilo Verme  -  Tehlikeli Kilo Verme Yöntemleri
 
          

İpeka Şurubu

İpeka zehirlenme durumunda doktor gözetimi altında kullanılması gereken kusmayı sağlayan bir şuruptur. Yeme bozukluğu olan bazı kişiler kusmayı sağladığı için bu ilacı kullanma yolunu seçebilirler. Üst üste kullanımı kalp kasında zayıflamaya sebep olabilir. Düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı, nefes alma sorunları, hızlı kalp atışı ve kalp krizi gibi sonuçlara sebep olabilir. İpeka çok tehlikelidir, zayıflamak için kullanımı ölümle sonuçlanabilir.

Müshil İlaçları (Laksatif İlaçlar)

Yeme bozukluğu olan kişilerde laksatiflerin kullanımı sıkça gözlemlenir. Laksatiflerin diğer adıyla müshil ilaçlarının, kilo vermede bir etkisi yoktur. Kişi kaybettiği su nedeniyle kilo verdiğini zanneder. Oysa vücut 48 ila 72 saat içinde suyu tekrar geri alır ve su geri alındıktan sonra verildiği zannedilen kilo geri alınır. Kilo vermek için tekrar müshil kullanılır ve bu kısır döngü devam eder. Bu durum müshil ilaçlarının sürekli kullanımında sıkça yaşanır.

Laksatifin böyle yanlış kullanımı, kanlı ishal, elektroit dengesizliği ve vücutta sıvı kaybına sebep olur. Birçok kişi, uzun süreli kullanım sonunda bu ürünleri kullanmadan bağırsaklarının çalışmadığını görmüştür. Ayrıca, kabızlık, şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma ilaç alınmadığı zaman ortaya çıkan sorunlar arasında gösterilebilir. Laksatiflerin bu amaçla kullanımı oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir ve bağırsaklarda kalıcı hasara, ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Aşırı ve sık kullanımı ölümle sonuçlanabilir.

Müshil ilaçları sadece vücudu alınan kalorilerden arındırmak için kullanılmaz. Nasıl kusmak kişinin içinde biriktirdiği duyguları boşaltma amacı ile başvurduğu bir yöntemse müshil kullanımı da benzer amaçla kullanılır.

Kişi ayrıca, müshil ilaçlarını kendine zarar vermek için de kullanabilir. Müshil kullanımının kişiye verdiği fiziksel acı da kişinin bu maddeleri kullanma sebebi olabilir. Müshil ilacı bağımlısı olan kişi bu acıyı hak ettiğini düşünebilir. Fiziksel acının duygusal acıdan daha baş edilebilir olduğuna inandığı için ilacı kullanmaya devam edebilir.

İdrar Söktürücüler(Diuretikler)

İdrar söktürücüler, aynı müshil ilaçları gibi kişide kilo kaybı hissi yaşatabilir. Oysa kişi sadece sıvı kaybeder ve vücuttaki sıvı kaybı, elektroit dengesizliğine neden olabilir. Birkaç gün içinde vücut sıvı dengesizliğine tepki olarak su tutmaya başlar. İdrar söktürücü ilaç bağımlılığı olan kişi bu fazla suyu atmak için daha fazla ilaca başvurur. Diuretik ilaçların kullanımı bu şekilde bağımlılık yapabilir. Bu durum kişiyi kısır bir döngüye sokabilir.

İdrar söktürücülerin bu şekilde yanlış kullanımı, böbrekte hasara neden olabilir. Sıvı kaybından meydana gelen elekroit dengesizliği vücutta kalp, böbrek ve karaciğerin işlevlerini bozabilir.  Bu denge bozulduğunda, kişi kalp yetmezliği ve ölüm riski altına girebilir. İdrar söktürücüler kilo kaybına neden olmaz. Sürekli kullanımı ciddi tıbbi problemler yaratır.

Diyet Hapları

Diyet haplarının satışı tüm dünyada git gide artmaktadır. Birçok insan, bunların güvenli ve etkili bir kilo verme yöntemi olduğuna inandırılmaktadır. Oysa piyasadaki çoğu diyet hapı güvenli değildir. Ölümle sonuçlanabilecek ciddi yan etkileri vardır. İshal, yüksek kan basıncı, ağız kuruması, kaşıntılı kızarıklıklar, çarpıntı ve göğüs ağrısı başlıca yan etkileri arasında sayılabilir.

Zayıflama hapları aşırı kilolu insanların zayıflama tedavisine destek amacıyla doktor kontrolü altında kullanılması gerekir. 

Diyet hapı kullanmak etkili veya sağlıklı kilo verme yöntemi değildir. Uzman tavsiyesi olmaksızın kullanımı tehlikelidir. Ciddi tıbbi problemlere ve ölüme sebep olabilir.

 

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU