ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Ergenler
 
          

Yeme Bozuklukları ve Ergenler

Ergenlik çağı olarak kabul edilen, çocukluktan yetişkinliğe geçme dönemi, insan hayatında duygusal açıdan en inişli çıkışlı dönemlerden biridir. Kişi, kim olduğunu keşfetmeye, daha bağımsız olmayı istemeye, yeni dostluklar kurmaya bu dönemde başlar. Bedendeki değişimler ise bu dönemde kişiyi fizyolojik olduğu kadar psikolojik olarak da etkiler.

Ergenlik dönemi, duygusal iniş çıkışların oldukça sık yaşandığı bir dönemdir. Kimi ergenler,  ergenlik dönemini daha hafif atlatırken, kimi ergenler ise duygusal iniş çıkışların ve bedendeki değişimlerin yarattığı kaygıyı yönetmekte zorluk çektikleri için bozuk yeme davranışına yönelebilirler. Çoğu ergen, bu dönemde aldığı kiloları kalıcı sanıp, panik yaşayabilir ve bu kilolardan kurtulmak için hızlı çözümler arar. Özellikle de arkadaş çevresi tarafından fazla kiloları ile dalga geçiliyor, ailesi tarafından eleştiriliyorsa, yeme bozukluğunun ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. 

Diyet yapmaya başlayıp kilo vermeye başladıkları dönemde aldıkları iltifatlardan hoşnut olurlar. Kilo vermeyi; başarı, irade, değer görme, sevilme ve onaylanma ile özdeşleştirirler.  Kilo verince daha popüler olacak, karşı cins tarafından beğenilecek ve hayata dair hiçbir problemleri kalmayacak, daha mutlu hissedeceklerine dair düşünceler diyet yaparak kilo vermeye başladıkları sürecin, yeme bozukluğu davranışına dönmesine sebep olabilir.  Kilo vermeye olması gerektiğinden daha fazla anlam yüklemeye başlarlar. 

Ergenlik döneminde yeme bozukluğuna sebep olabilen etkenler arasında:

 • Çocukluk döneminde kilolu olmak ve fazla kilo yüzünden eleştirilmek
 • Ailede meydana gelen fiziksel veya duygusal şiddet
 • Çocukluk veya ergenlik döneminde cinsel taciz
 • Ebeveynlerin boşanması
 • Başka bir şehre veya ülkeye taşınma
 • Aile bireylerinden birinin ölmesi
 • Aile içinde duyguların dile getirilmemesi
 • Ailedeki bireylerin düşüncelerini özgürce ifade edememesi
 • Akademik kaygı
 • Arkadaş ilişkilerinde problemler
 • Kontrolcü, baskıcı veya ilgisiz ebeveyn tutum ve davranışları

sayılabilir.

Ergenler, kendilerine ait bir hayata sahip olma, mesafe koyma ihtiyacı hissedebilirler. Bu durumda sınırların belirlenmediği aile ilişkileri yeme bozukluğu oluşmasına sebep olabilir. 

 
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU