ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Ergenler
 
          

Yeme Bozuklukları ve Ergenler

Ergenlik çağı olarak kabul edilen çocukluktan yetişkinliğe geçme dönemi insan hayatındaki en stresli dönemlerden biridir. Kişi kim olduğunu keşfetmeye, daha bağımsız olmayı istemeye, yeni dostluklar kurmaya bu dönemde başlar. Bedendeki değişimler ise bu dönemde kişiyi fizyolojik olduğu kadar psikolojik olarak da etkiler.

Ergenliğe giriş duygusal karmaşanın yaşandığı bir dönemdir. Kimi insan, ergenlik dönemini daha hafif atlatırken kimisi duygusal karmaşanın ve bedendeki değişimlerin yarattığı endişe ile baş etmek için yeme bozukluğuna yönelebilir. Çoğu ergen bu dönemde aldığı kiloları kalıcı sanıp, panik yaşayabilir ve bu kilolardan kurtulmak için hızlı çözümler arar. Özellikle de arkadaş çevresi tarafından fazla kiloları ile dalga geçiliyor, ailesi tarafından eleştiriliyorsa yeme bozukluğuna yakalanma riski daha yüksektir. 

Kilo vermeye başladıklarında aldıkları iltifatlar kendilerini iyi hissetmelerine sebep olur. Genellikle kilo vermek ve mutlu olmayı özdeşleştirebilirler. Kilo verince daha popüler olacak, karşı cins tarafından beğenilecek, tüm problemleri çözülecek gibi gelir. Bu nedenle ne kadar kilo verirlerse versinler daha fazla vermek isteyebilirler; böylece yeme bozukluğunun ciddiyeti ve verdiği zararlar artmaya başlar. Özellikle de kızlarda ergenliğe girişte,  kişi bedeninden utanmaya, kadınlaşmaktan korkmaya ve olabildiğince zayıflayarak eski çocuk bedenine dönmeye çabalamaya başlayabilir.

Bir gencin yeme bozukluğuna yakalanmasındaki en önemli faktörlerden biri aile ortamıdır.

Ergenlik döneminde yeme bozukluğuna sebep olabilen faktörler arasında:

  • Ailede meydana gelen fiziksel, cinsel veya duygusal taciz
  • Ebeveynlerin boşanması
  • Başka bir şehre veya ülkeye taşınma
  • Aile bireylerinden birinin ölmesi
  • Aile bireylerinin birinde veya birkaçında alkolizm veya yeme bozukluğu olması
  • Aile içinde duyguların dile getirilmemesi
  • Ailedeki bireylerin düşüncelerini özgürce ifade edememesi
  • Ergenler üzerindeki akademik baskı
  • Duygusal ilişkilerdeki çelişkiler
  • Arkadaşlar arası etkileşim

sayılabilir.

Anoreksiya veya bulimia nervozalı gençler aşırı yemek ve arkasından gelen kusmayı, bastırılmış duygulardan kurtulma yöntemi olarak kullanabilirler. Ayrıca, sınırları belirli olmayan, fazla iç içe ailelerde yetişen bazı gençler, yeme bozukluğunu, kendilerine bir kimlik edinme ve aileden kendini ayrıştırmak için kullanabilirler.

Ergenler, kendilerine ait bir hayata sahip olma, mesafe koyma ihtiyacı hissedebilirler. Bu durumda sınırların belirlenmediği aile ilişkileri yeme bozukluğu oluşmasına sebep olabilir. 

 
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU