ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Kadınlar
 
          

Diyet yapma saplantısı sadece ergenlerde değil yetişkinlerde de yaygındır. Anoreksiya, bulimia nervoza kadınlar arasında daha yayın olmasına rağmen son 10 yılda erkeklerde de hızla artmaya başlamıştır. Tepkisel yeme bozukluğu, yeme bağımlılığı, gece yeme sendromu gibi kilo almaya sebep olan yeme bozuklukları erkeklerde de kadınlarda olduğu kadar sık rastlanır.

Toplumun güzel kadın zayıf kadındır baskısı 20'lerinde, 30'larinda, 40'larinda ve hatta daha da ileri yaşlarda kadınlarda anoraksıya, bulimia, tepkisel yeme bozukluğu veya yeme bağımlılığı oluşmasına sebep olabilir.

Her ne kadar yeme bozukluklarının oluşma sebebi kişiden kişiye değişkenlik gösterse de kişinin kendisi ile ilgili duyguları benzerlik gösterebiliyor. Kendinden nefret etme, kendine öfke duyma, değersizlik duygusu ve özgüven eksikliği en temel duygulardır. Ayrıca, yeme bozukluğu olan kişilerde, mutlu olmanın ve mükemmel hayata sahip olmanın tek yolunun ince bir bedene sahip olmak olduğu inancı da en temel inançtır. Bu durumda diyet yapma saplantısı, daha ince olma isteği anoreksiya ve bulimia nervozayı tetiklerken aklın durmadan yemek ve kilo ile meşgul olması kişinin yeme ataklarını tetikleyebilir ki bu durum da yeme bağımlılığı, tepkisel yeme bozukluğuna veya gece yeme ataklarına sebep olabilir.

Kişi diyet yapamadıkça, yemek yedikçe kendisine daha çok öfkelenir; öfkelendikçe de acı çekene kadar yemek yer, dönem dönem kendisini aç bırakarak cezalandırabilir. Bu kısır döngü devam eder.

Kişinin hayatının ileri dönemlerinde yeme bozukluklarının ortaya çıkmasının arkasında birçok neden vardır. Boşanma oranlarının artmasıyla 40lı 50li yaşlarındaki birçok kadın yeni ilişki arayışına girebilir. Bir eş bulabilmenin tek yolunun zayıf bir bedene sahip olmak olduğuna inanabilirler ve yalnızlıktan kurtulmanın, güzel bir ilişki yaşamanın sadece kilo vererek gerçekleşeceğini düşünebilirler.

Erkeğin kadını aldattığı durumlarda kadınlar eşleri tarafından çekici bulunmadıklarını düşünüp bu durumdan kendilerini sorumlu tutabilir, ilgilerini dış görünüşlerine vermelerine sebep olabilir. Bu durumda girilen kilo verme çabası saplantı haline dönüşüp anoreksiya nervoza, bulimia nervoza veya tepkisel yeme bozukluğuna sebep olabilir.

İlerleyen yaşın getirdiği vücut deformasyonu ve kilo alımı kadının ilgisini bedenine çevirmesine, yaşlanmanın getirdiği etkileri ortadan kaldırmak için saplantılı bir çaba harcamasına sebep olabilir. Çoğu kadın bakımlı olmak ister ve bu gayet normaldir. Ama eğer kendine bakma isteği ve düşüncesi kişinin en temel ihtiyacı ve uğraşı haline gelir, kişiyi sağlığını tehlikeye atacak yeme davranışlarına iterse dikkate alınmalıdır.

Bazı durumlarda ise yeme bozukluğu, çocuklar büyüyüp evden ayrıldıklarında ortaya çıkar. Bütün hayatını çocuklarına adamış bir kadın, birden kendini yalnız hissedip hayatta bir amacı kalmadığını düşünebilir. Kilosuna odaklanıp, zayıflarsa mutlu olacağına inanabilir veya kendini rahatlatmak ve içindeki boşluğu doldurmak için yemeğe dönebilir.

Anoreksiya ve Bulimia Nervoza, Tepkisel Yeme Bozukluğu, Yeme Bağımlılığı ve diğer yeme bozuklukları kişiyi hayatının her döneminde yakalayabilir. Stresle başa çıkmak için sağlıklı yöntemlerin geliştirilmesi kişinin ilgi odağının bedeni olması durumunu engelleyebilir. Bu nedenle kişinin hayatındaki kritik değişimleri ve bu değişimlerin yaratabileceği etkileri önemseyip baş etme yolları bulması gerekiyorsa bir uzmandan psikolojik destek alması önemlidir.


   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU