ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Kadınlar
 
          

Anoreksiya ve bulimiya nervoza kadınlar arasında daha yayın olmasına rağmen son 10 yılda erkeklerde de hızla artmaya başlamıştır. Tıkınırcasına yeme bozukluğu, gece yeme sendromu gibi kilo almaya sebep olan yeme bozukluklarına, erkeklerde de kadınlarda olduğu kadar sık rastlanır.

Toplumun; "güzel kadın belli bir beden şekline sahip olan kadındır." mesajları,  ergenlik döneminden başlayarak, kadınların beden algısını etkilemeye başlar. Yeme bozukluklarının oluşmasında önemli rol oynar. 

Her ne kadar yeme bozukluklarının oluşma sebebi kişiden kişiye değişkenlik gösterse de kişinin kendisi ile ilgili duyguları benzerlik gösterebilir. Kendinden nefret etme, kendine öfke duyma, değersizlik duygusu kişinin hissettiği en temel duygulardır. Ayrıca, yeme bozukluğu olan kişilerde, mutlu olmanın ve mükemmel bir hayata sahip olmanın tek yolunun, ince bir bedene sahip olmak olduğu düşüncesi vardır. Bu düşünce, kilo verme hedefini hayatın merkezine koymaya, beden şekli ve kiloya olması gerektiğinden daha fazla anlam yüklemeye sebep olur.

Yeme bozuklukları zaman içinde şekil değiştirebilir. Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervozaya ya da Tıkınırcasına Yeme Bozukluğuna dönüşebilir. Kişi diyet yapamadıkça, yemek yedikçe kendisine daha çok öfkelenir; öfkelendikçe de acı çekene kadar yemek yer, dönem dönem kendisini aç bırakarak cezalandırabilir. Bu kısır döngü devam eder.

Kişinin hayatının ileri dönemlerinde yeme bozukluklarının ortaya çıkmasının arkasında birçok neden vardır. Boşanma, çocukların evden ayrılması, kariyer değişimleri gibi hayat değişimleri yeme bozukluklarının 40'lı 50'li yaşlarda da ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hayat değişimlerinin yarattığı stresi yönetmekte zorlanan kişi, bozuk yeme davranışına yönelebilir. 

İlerleyen yaşın getirdiği vücut deformasyonu ve kilo alımı, kadının odağını bedenine çevirmesine, yaşlanmanın getirdiği etkileri ortadan kaldırmak için takıntılı bir çaba harcamasına sebep olabilir. Çoğu kadın bakımlı olmak ister ve bu gayet normaldir. Yalnız, eğer kişinin odağı bedeni haline gelirse, bu durum hayati riskler yaratabilecek yeme bozukluklarının oluşmasına sebep olabilir. Yeme bozukluklarının türü ne olursa olsun, yeme bozukluğu tedavisinde psikolojik destek şarttır.    Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU