ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Erkekler
 
          

Erkeklerde yeme bozukluğu genellikle aşırı egzersiz yapmak, kaslı ve yağsız görünmek için sağlıksız yeme davranışlarında bulunmak, fit bir vücuda sahip olmak için vücuda zararlı, birinden farklı besin desteği kullanmak şeklinde görülür.  

Yıllarca, yeme bozuklukları kadınlarda oluşabilecek psikolojik bir rahatsızlık olarak algılandı; çünkü yapılan araştırmalarda erkeklerde yeme bozukluklarına dair istatistikler oldukça düşüktü. Oysa,  son dönemde yapılan çalışmalarsa farklı bir tablo gösteriyor. Gün geçtikçe çok daha fazla sayıda erkekte yeme bozukluğuna rastlanıyor. Anoreksiya, Bulimia oranı erkeklerde de gittikçe arttığı gibi aşırı yemeye bağlı yeme bozuklukları kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de sıkça rastlanıyor.

Yeme bozukluğu olan erkekleri, aynı sorunu olan kadınlardan ayıran özellikler nelerdir?

Belirtiler

Anoreksiyanın teşhisine dair belirtiler kadınlara odaklıdır, örneğin adetlerin durması ve kilo alma korkusu gibi. Oysa,  bazı erkekler gerçekten kilo alma korkusu gösterirken, çoğunlukla asıl hedefleri yağsız ve kaslı bir vücuda sahip olmaktır (genellikle göğüs ve kol bölgesinde). Bu sebeple aşırı egzersiz, vücut geliştirme ve steroid kullanımı bağımlılığı yeme bozukluğu olan erkeklerde sıkça gözlemlenir. 

Aşırı yedikten sonra yediklerinden kurtulmak için kusma veya müshil kullanımından çok erkekler aşırı egzersize yatkındırlar.

İmaj ve idealler

1970’lerden beri kadınlar ideal vücut olarak dergi, film ve reklamlarda gerçekçi olmayan çok zayıf kadın vücutlarını örnek aldı; çok zayıf olmadıkça ideal vücuda sahip olamayacaklarını düşünür oldular. Son dönemlerde, erkekler için çizilen ideal beden imajı da gerçekçi olmayan kaslı vücutlar, baklava şeklindeki karın kasları, şişkin kollar ve sıkı vücutlar oldu. Dolayısıyla kadınlarda olduğu gibi erkekler de mutlu olmanın en temel kurallarından bir tanesinin kaslı bir vücuda sahip olmak olduğu düşüncesine kapılmaya başladılar.

Karşı cins tarafından beğenilmenin ön koşulunun kaslı bir vücuda sahip olmak olduğunu düşünür hale geldiler.

Yeme Bozuklukları ve Homoseksüel Erkekler

Yeme bozuklukları, gay ve biseksüel erkeklerde, heteroseksüel erkeklere kıyasla daha sık görülüyor, ancak bu sebeple, bu kişilerin tedavi olmaya yönelik çaba gösterme oranı da yükseliyor.

Her durumda, uzmanlar, eşcinsel topluluklarda çekici görünmeye verilen önemin de yeme bozukluklarında etkili bir faktör olduğunu söylerken,  bazıları da be toplulukların kişiyi yeme bozukluklarından uzak tutmakta etkili olduğunu savunuyor.  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU