ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Erkekler
 
          

Erkeklerde yeme bozukluğu, çoğunlukla, yoğun bir egzersiz programı takip etmek, kaslı ve yağsız bir bedene sahip olmak için sağlıksız yeme davranışlarında bulunmak, fit bir vücuda sahip olmak için vücuda zararlı, çeşitli besin destekleri almak şeklinde kendisini gösterir. Yeme bozuklukları, kadınlarda yaygın olarak görülen psikolojik bir bozukluk olarak algılansa bile yapılan araştırmalar,  yeme bozukluklarının kadınlarda görüldüğü kadar yaygın olmasa da erkeklerde sanılandan daha yaygın görüldüğünü ortaya çıkarttı. Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza görülme oranı erkeklerde de git gide arttığı gibi tıkınırcasına yeme bozukluğu ve diğer yeme bozuklukları da erkeklerde yaygın olarak görülmeye başladı. 

Son yıllarda, gerek medyadan gerek sosyal medyadan erkek için ideal beden imgesinin kaslı ve yağsız bir bedene sahip olmak olduğuna dair mesajlarının verilmesi erkeklerde beden imgesi hassasiyetini arttırdığı gibi yeme bozukluklarını tetikleyen bir unsur oldu. 

Çoğu erkek, yeme bozukluğu olduğunun farkında olmadığı için psikolojik destek almaz. Dolayısıyla, yeme bozuklukları tedavisi için psikolojik destek almak için başvuran erkeklerin oranı kadınlara kıyasla daha düşüktür. Yalnız, psikolojik destek alınmadığı koşulda yeme bozuklukları daha da kronik hale gelir ve bir ömür boyu sürer. Sonuç olarak da kişinin hayatını fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak olumsuz yönde etkiler. 


  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU