ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Üniversite Öğrencileri
 
          

Yeme bozuklukları, her yıl, daha çok üniversite öğrencisinde görülmektedir. Üniversiteye girerken, insan birçok farklı duygu ve karmaşa yaşar. Bazı üniversite öğrencileri sonunda seçtikleri kariyer yolunda bir adım attıkları için heyecan duyar ve geleceğe dair umut dolu hisseder. Bazı üniversite öğrencileri ise hedefledikleri bölümü kazanamadıkları için girmiş oldukları bölümü bitirme çabasına girerler.

Sosyal yaşantı açısından, bazı kişiler için özgürlüğün kazanılmaya başlandığı, yeni insanlarla tanışıp yeni ortamlara girilmeye başlandığı dönemdir. Yalnız öte yandan,  bazı kişiler böyle bir duruma, ortam değişikliğine, yeni bir başlangıca hazır olmayabilir. Özellikle de üniversiteyi ailelerinden uzakta okuyan kişiler için kendi başlarına ve bağımsız olma durumu çok korkutucu olabilir.

Üniversite öğrencileri gelecekleri ile ilgili kaygı duyup, yetişkin olmanın getirdiği sorumluluklardan dolayı kaygı duyabilirler. İnsanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlar edinmekten çekinebilirler. Kabul görmeyecekleri ve uyum sağlayamayacaklarını düşünebilirler. Bazı kişiler sırf bu sebeplerden dolayı okula gitmek istemeyebilirler, devamsızlıkları çok olup derslerden kalabilirler.

Bazı insanlar için harika bir tecrübe olabilen üniversite hayatı, kimileri için hayatlarının en kötü dönemidir.

Üniversite hayatına alışmak zaman alır. En tanıdık olan ve alışıldık şeyler geride bırakılmak zorunda kalınabilir. Alışıldık lise ortamı, tanıdık yüzler, arkadaşlar geride bırakılır. Şehir dışında veya yurt dışında üniversite okuyan öğrenciler için ise aile, arkadaşlar, ev, şehir, hatta kişinin kendi odası ve kişinin kendini güvende hissetmesini sağlamış olan başka birçok şey geride kalır. Birden bire yeni sorumluluklar ve insanlarla dolu yeni bir dünyaya girmek son derece korkutucu, kafa karıştırıcı ve yalnız bir deneyim olabilir. Çoğu tüm bu baskıları, en başından itibaren omuzlarının üzerinde hisseder. Bu karmaşa içinde ağır ders programı, sınavlar, gece geç saatlere kadar çalışmalar, teslim tarihleri yaklaşan ödevler de altından kalkmak zorunda oldukları diğer sorumluluklar arasındadır.

Bazı öğrenciler ekonomik olarak ayakta durabilmek için yarı zamanlı işlerde de çalışmak durumunda kalabilir. Birçoğu, kendi çamaşırlarını yıkamak, alışverişe gidip kendileri için yemek yapmak gibi ek sorumluluklular almaya hazır değildir. Bütün bunların üstüne, bir de arkadaşları tarafından kabul edilmeme kaygısı söz konusudur.

Tüm bunlar çok stresli olabilir ve sonuç olarak çok sayıda üniversite öğrencisinde, bunlarla baş etme çabası içinde geliştirilmiş yeme bozukluklarına rastlanabilir.

Psikolojik baskı altında olan bazı gençler, duygularını bloke etmek için anoreksiyaya yakalanabilirler. Tüm zamanı kalori ve kiloya odaklamak başka bir şey düşünmeye fırsat bırakmayacağı için kaygı uyandıran diğer durumları düşünmemelerine yardım eder.

Kimi üniversite öğrencileri kabul edilip sevilmenin, beğenilmenin tek yolunun ince olmak olduğunu düşünebilirler. Akademik olarak hayal kırıklığına uğrayan öğrencilerde de anoreksiya oluşabilir. Notları hedeflediklerinin ya da ailelerinin beklentilerinin altına düşerse kendilerini başarısız hissedebilirler. Tartıda ibre sola gittikçe, kilo vermenin başarabildikleri tek şey olduğunu düşünüp bir şey başarmış olduklarını hissederler.

Bazıları ise hissettikleri baskı ve duygular karşısında bulimia veya aşırı yeme bozukluğu geliştirebilir. Yalnız, üzgün, bunalımlı, yorgun, kafası karışık ve tüm olan biten karşısında etkisiz ve çaresiz hisseden genç, yiyerek sanal, geçici bir güven ve rahatlama hissedebilir. Aşırı yediği zaman bütün olumsuz duyguların yok olduğu hissini yaşayabilir. Bulimikler kustuklarında veya aşırı egzersizle tükettikleri kalorileri yakmaya çalışarak tüm bu duygulardan kurtulduklarını hissedebilirler. Yemek sadece geçici bir rahatlama sağladığı içince yeme ve kusma/egzersiz döngüsü devam eder.

Birçok kişi, bir yeme bozukluğu olduğunun bile farkına varamayabilir çünkü yeme bozukluğuna işaret eden davranışlar kampüslerde yaygın olarak kabul görüyor olabilir. Bazı okullarda yeme-kusma partilerinin bile yapıldığı bilinir. Öğrenciler bir araya gelip konuşuyor, gülüyor ve yemek yiyorlar. Genellikle 'yasak' kabul ettikleri yiyecekleri yiyip sonra sırayla banyoya gidip kusuyorlar.

Öğrencilerin diyet hapları, müshil ilaçları ve diuretikleri(vücuttan su atan ilaçlar) paylaştığı bile biliniyor. Kişinin çevresinde aynı davranışlarda bulunan bir çok insan varken bir problemi olduğunu fark etmesi çok zor. Kişinin bu davranışların oldukça sağlıksız olduğunun farkına varması ve yardım alması gerekir. 

Yeme bozukluğu olduğunu bilen kişiler için ise yardım istemek çok zor olabilir çünkü çevre tarafından duyulursa dışlanacakları, etiketlenecekleri korkusu yaşayabilirler.

Üniversitelerdeki sağlık ve psikolojik danışmanlık merkezleri, öğrencileri yeme bozuklukları hakkında bilgilendirmeli ve kendilerinden yardım alabilecekleri konusunda öğrencileri cesaretlendirmelidirler. Üniversitelerin, öğrencilere stresle baş etme seminerleri vermeleri yardımcı olabilir. Üniversiteler, yeme bozukluğu olan öğrencilere ne kadar çok servis sağlarsa, öğrencilerin de iyileşme, üniversite hayatına uyum sağlamayı ve hayatın baskılarıyla baş etmeyi öğrenme şansları da o kadar yüksek olacaktır.  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU