ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Üniversite Öğrencileri
 
          

Yeme bozuklukları, üniversite öğrencileri arasında giderek yaygınlaşmaktadır. Üniversiteye girerken, insan birçok farklı duygu yaşar. Bazı üniversite öğrencileri, seçtikleri kariyer yolunda bir adım attıkları için heyecan duyarken, bazı üniversite öğrencileri ise hedefledikleri bölümü kazanamadıkları için girmiş oldukları bölümü bitirme çabası içine girerler.

Sosyalleşme açısından, bazı kişiler için üniversite dönemi, aileden bağımsız hale gelip yeni insanlarla tanışıp yeni ortamlara girilmeye başlanan bir dönemdir. Yalnız, bazı kişiler, ortam değişikliğine, yeni bir başlangıca hazır olmayabilir. Özellikle de üniversiteyi ailelerinden uzakta okuyan kişiler için kendi başına olma düşüncesi kaygılandırıcı olabilir. 

Üniversite öğrencileri, yetişkin olmanın getirdiği sorumluluklardan dolayı ve geleceklerine dair kaygı hissedebilirler. İnsanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlar edinmekten çekinebilirler. Kabul görmeyecekleri ve uyum sağlayamayacaklarını düşünebilirler. Bazı kişiler sırf bu sebeplerden dolayı okula gitmek istemeyebilir, devamsızlıktan dolayı derslerden kalabilirler.

Üniversite hayatına alışmak zaman alabilir. Alışıldık lise ortamı, tanıdık yüzler, arkadaşlar geride bırakılır. Özellikle de şehir dışında veya yurt dışında üniversite okuyan öğrenciler için ise aile, arkadaşlar, ev, şehir, hatta kişinin kendi odası; özetle kişinin kendisini güvende hissetmesini sağlayan birçok şeyden ayrılma dönemi başlar. Birden bire yeni sorumluluklar ve insanlarla dolu yeni bir dünyaya girmek son derece korkutucu, kafa karıştırıcı ve yalnızlık duygusu yaşamaya sebep olabilecek bir deneyim olabilir. Ağır ders programı, sınavlar, gece geç saatlere kadar çalışmalar, teslim tarihleri yaklaşan ödevler de stres yaratan diğer unsurlar haline gelebilir. 

Bazı öğrenciler ekonomik olarak ayakta durabilmek için yarı zamanlı işlerde de çalışmak durumunda kalabilir. 

Stres yaratan tüm bu unsurlar, özellikle de stres yönetme becerilerinin sağlıklı gelişmediği bireylerde yeme bozukluğunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. 

Kimi üniversite öğrencileri kabul edilip sevilmenin, beğenilmenin tek yolunun ince olmak olduğunu düşünebilirler. Bu durumda da bozuk yeme davranışa yönelebilirler. İstedikleri akademik hedefe ulaşamayan üniversite öğrencileri ise kendilerini başarısız hissederler. Hissettikleri başarısızlık duygusu karşısında da kilo vermeyi başarılı olmakla özdeşleştirip odaklarını bedenlerine yöneltebilirler. Kilo verdikçe kendilerini daha başarılı hissederler. Bu yanılgı sonucunda yeme bozuklukları ortaya çıkar. 

Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza ve Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu üniversite öğrencileri arasında yaygın olarak görülür. Bunun yanı sıra duygusal yeme, egzersiz bağımlılığı, sağlıklı beslenme takıntısı gibi bozuk yeme tutum ve davranışları da görülmektedir. 

Bir çok üniversite öğrencisi, yeme bozukluğu olduğunun farkına varamayabilir. Bu sebeple de psikolojik destek almaya yönelmeyebilir. Sonuç olarak da yeme bozuklukları tetiklenir. 

Yeme bozukluğu olduğunu bilen kişiler için ise psikolojik destek almak zor olabilir; çünkü çevre tarafından duyulursa dışlanacakları, etiketlenecekleri korkusu yaşayabilirler.

Üniversitelerdeki sağlık ve psikolojik danışmanlık merkezleri, öğrencileri yeme bozuklukları hakkında bilgilendirmeli ve kendilerinden yardım alabilecekleri konusunda öğrencileri cesaretlendirmelidirler.   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU