ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Sporcular
 
          

Atletler arasında, özellikle sporcunun düşük kilolu olmasının önem taşıdığı dallarda, yeme bozuklukları gittikçe daha sık görülmeye başladı. Jimnastik, figür paten, senkronize yüzme gibi sporlarla uğraşan sporcularda ve atletlerde, basketbol, kayak ve voleybol dallarındaki sporculara göre daha sık yeme bozuklukları görüldüğü yapılan çalışmaların sonuçları arasındadır.

Yeme bozukluğu olan aletlerde, elektroit dengesizliği ve kalp düzensizliği gibi tıbbi komlikasyonlar daha yoğun görülebilir. Yoğun fiziksel aktivitede bulunup vücutlarına ciddi şekilde yükleniyorlar. Yeme bozuklukları, onların kalp krizi sonucu ani ölüm riskini arttırıyor. Genellikle, sporcuları, tedaviye ikna etmek çok zor, çünkü daha az kilo vücudun hızlı ve kolay hareket etmesini sağladığı için bazı spor dallarında daha az kilolu olmak sporcuların işlerini kolaylaştırabiliyor.

Koçlar ve eğitimciler, kendilerini, bir sporcuda görülebilecek yeme bozukluğu işaretleri ve yeme bozukluklarının tehlikeleri konusunda eğitmelidir. 

Yeme bozuklukları olan sporcular için psikolojik danışmanlık servisi bulunmalı ve sporcular buralardan yardım alabilmeleri için bilgilendirilmeli ve desteklenmelidirler.

Çocuklarını rekabete dayalı spor dallarına yönelten anne ve babaların özellikle başlangıçta çocuklarının antrenmanlarına gidip, çalıştırıcının yöntemlerini izlemeleri, çocuğun diğer çocuklarla olan iletişimini, kendi vücuduna ve diğer çocukların vücuduna bakış açılarını yakından takip etmeleri yararlı olabilir.

Başarı için aşırı derecede baskı uygulayan bir antranorü veya sporun rekabet ortamını her çocuk kaldıramayabilir; bu durumda çocuğunuzdan o spor dalında beklentiye girmeniz çocuğu baskı altında hissettirebilir. Ayrıca antronörün kendine zarar verme riskini ortadan kaldıracak sağlıklı bir çalışma rutinini çocuğa öğretebilmesi ve yüreklendirici olması gerekir.

Antranör ve anne babalar yarışmada kaçıncı olurlarsa olsunlar çocuğu övmeli ve onunla gurur duyduklarını belli etmeleri gereklidir. Çalıştırıcısı ve/veya ebeveynleri tarafından kendisini baskı altında hisseden çocuk, kendisini kazanmak zorunda hissedebilir ve beklentileri karşılayamadığı duygusuna kapıldığı an bedenine yönelebilir.

 
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU