ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme Bozuklukları  -  Sporcular
 
          

Özellikle sporcunun düşük kiloda olmasının önem taşıdığı dallarda, yeme bozuklukları oldukça yaygındır. Jimnastik, figür paten, senkronize yüzme gibi sporlarla uğraşan sporcularda ve atletlerde, basketbol, kayak ve voleybol dallarındaki sporculara göre yeme bozukluklarının daha yaygın olarak görüldüğü yapılan çalışmaların sonuçları arasındadır.

Antrenörler, yeme bozuklukları ve belirtileri konularında kendilerini eğitmeli ve yeme bozukluğu belirtileri gösteren sporcuları, tedavi için cesaretlendirmeleri gerekir.  

Çocuklarını belli spor dallarına yönlendiren anne ve babaların, bir süre çocuklarının antremanlarına gidip gözlem yapmaları, bulundukları ortamdaki kişilerin, çocuğun bedenine dair yargılayıcı tutum ve davranışlarına, gösterdikleri performans karşısındaki tutum ve davranışlarına karşı duyarlı olmaları gerekir. Bedenine dair yargılayıcı tutum ve davranışa maruz kalan çocuklar, kendilerinden beklenilen performansı sergileyemeyen çocuklar kendilerini yetersiz ve değersiz hissedebilirler. Sonuç olarak da yeme bozuklukları ortaya çıkabilir. Antrenör ve anne babalar, yarışmada kaçıncı olursa olsun, çocuğu övmeli ve onunla gurur duyduklarını dile getirmeleri gereklidir. 

Spor dallarının rekabet ortamı, her çocuk için uygun olmayabilir. Bu durumda çocuk yoğun kaygı ve stres hissedebilir. Çoğu zaman hissettiği duyguları dile getirmekte zorluk yaşayabilir. Bu tür durumlar da yeme bozukluklarının oluşması için zemin hazırlar. Anne ve babanın çocuğu istemediği halde baskı ile bir spor dalına yönlendirmeleri de yeme bozukluklarını tetikleyici bir unsur olabilir. 

 
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU