ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Çocuklarda Yeme  -  Çocuklarda Anoreksiya
 
          

Anoreksiya nervoza (aşırı zayıflık, aşırı zayıflama saplantısı) tanısının en belirleyici fiziksel özelliklerinden bir tanesi kişinin arka arkaya üç ay adet görmemesidir. Bu nedenle çocukluk döneminde anoreksiya nervoza tanısı koymak oldukça güçtür. Diğer kriterler göz önünde bulundurularak bu tanı konulabilir.

Yemeyi reddetme, diyet yapma ve kilo verme saplantısı, bedeni ile barışık olmama, yemeği aile bireylerinden ayrı yeme isteği, egzersiz amacı ile merdivenleri defalarca inip çıkma gibi davranışlar en belirgin tanı kriterleri arasında sayılabilir.

Genellikle anoreksiya nervoza olan bir kız çocuğu kilo vermek ve daha güzel gözükmek için diyet ve spor yaptığını dile getirir. Anoreksiya nervozalı bir erkek çocuğu ise genellikle daha sağlıklı ve sportif ve görünüme kavuşmak için diyet ve spor yaptığını savunur. 

Çocukluk dönemi obezitesinin daha sonraki yıllarda ergenliğin hemen öncesinde veya ergenlik döneminde anoreksiyaya yol açma olasılığı vardır. Kilosu yüzünden çevresi tarafından eleştirilen, arkadaşları tarafından dalga geçilen çocuklar zayıflayarak arkadaşları tarafından kabul görmek isteyebilirler. Kilo verme isteği takıntılı bir hale gelirse anoreksiya nervozaya yol açabilir.

Anoreksiya nervozalı çocuklar genelde başarılı, saygılı, mükemmeliyetçidirler. Problemlerini ve duygularını dile getirmekten kaçınırlar. O yüzden herhangi bir problemin varlığının fark edilmesi zaman alabilir. Yalnız kaygı düzeyleri yüksek olabileceği için psikolojik kökenli karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık, yutma güçlüğü yaşayabilirler.

Çocukluk döneminde anoreksiya nervoza; saç dökülmesine, ellerde ve ayakların soğuk olmasına, vücut gelişimin yavaşlamasına, kalp atışlarında düzensizliğe, kan basıncı değişiklerine, vücutta tüylenmeye, deride renk değişikliklerine sebep olabilir.

Anoreksiya nervoza ölümle sonuçlanabileceği için ailenin durumu fark eder fark etmez profesyonel yardım alması şarttır. Hekim, beslenme uzmanı ve psikolojik destek gereklidir. Aile terapisi anoreksiya nervozalı çocuklarda oldukça yararlı olabilir.
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU