ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Çocuklarda Yeme  -  Çocuklarda Anoreksiya
 
          

Anoreksiya nervoza, son yıllarda çocuklarda da yaygın olarak görülen yeme bozuklukları arasında sayılabilir.

Sıkı diyet girişimleri, yemek yemeyi reddetme, kilo vermenin takıntı haline gelmesi, bedenini beğenmeme, yemeği aile bireylerinden ayrı yeme isteği, egzersiz amacı ile merdivenleri defalarca inip çıkma gibi davranışlar anoreksiya nervozanın en belirgin özellikleri arasında sayılabilir.

Genellikle anoreksiya nervoza olan bir kız çocuğu, kilo vermek ve daha güzel gözükmek için diyet ve spor yaptığını dile getirir. Anoreksiya nervozalı bir erkek çocuğu ise genellikle daha sağlıklı ve sportif bir görünüme kavuşmak için diyet ve spor yaptığını savunur. 

Çocukluk dönemi obezitesinin daha sonraki yıllarda, ergenliğin hemen öncesinde veya ergenlik döneminde anoreksiyaya yol açma olasılığı yüksektir. Kilosu yüzünden çevresi tarafından eleştirilen, arkadaşları tarafından dalga geçilen çocuklar, kilo vererek arkadaşları tarafından kabul görmek isteyebilirler. Kilo verme isteği takıntılı bir hale gelirse anoreksiya nervozaya yol açabilir.

Anoreksiya nervozalı çocuklar genelde başarılı, saygılı, mükemmeliyetçidirler. Problemlerini ve duygularını dile getirmekten kaçınırlar. Bu yüzden de herhangi bir problemin varlığının fark edilmesi zaman alabilir. Yalnız kaygı düzeyleri yüksek olabileceği için psikolojik kökenli karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık, yutma güçlüğü yaşayabilirler.

Anne ve babanın, eğer varsa, çocuğun fazla kilosunu vermesi konusunda sık sık baskı yapması, çocuğun çevresi tarafından kilosu ve beden şekline dair eleştirilmesi, ailenin çocuk için belirlediği hedeflerin yüksek olması ve baskıcı bir tutum sergilemeleri, çocuğa kendisini değersiz ve yetersiz hissettiren tüm mesajlar anoreksiya nervozanın oluşmasına sebep olabilir. 

Anoreksiya nervoza, ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sağlık problemlerine sebep olabileceği için ailenin durumu fark eder etmez profesyonel destek alması şarttır. Tedavide, hekim, beslenme uzmanı ve psikolojik destek gereklidir. Aile terapisi, anoreksiya nervozası olan çocukların tedavisi için oldukça olumlu sonuçlar verir.
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU