ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Çocuklarda Yeme  -  Çocuklarda Seçici Yeme
 
          

Seçici Yemek Yeme

Genellikle okul öncesi çağdaki çocuklarda rastlanır ve çocuk belirlediği dört beş çeşit yiyecekten başka yiyecek yemeği red eder. Bu yiyecekler, genellikle karbonhidrat ağırlıklı besinlerdir. Dolayısıyla, kilolarında fazla değişiklik olmayabilir. Yalnız dengeli beslenememenin getireceği gelişimsel gecikmelere ve sağlık problemlerine maruz kalabilirler. Aynı zamanda, sadece belirli yiyecekleri yedikleri için yemek bulunan sosyal ortamlara girmekten kaçınabilirler. Bu da sosyalleşmelerinde problem yaşamalarına yol açabilir.

Seçici yeme, çocuğun kontrolü ele alma isteği, kontrolcü ebeveyne karşı sınır koyma ihtiyacı, ilgisiz ebeveyne karşı da ilgiyi üzerine çekme ihtiyacından kaynaklanabilir. Çoğu zaman, çocuk, dile getiremediği duyguları yeme tutum ve davranışları ile göstermeye çalışır. 

Çocuğa zorla başka besinler yedirmeye çalışmak, yemediği zaman onu cezalandırmak sonuç vermeyeceği gibi daha fazla tepki göstermesine ve seçici yeme davranışının daha da kronikleşmesine neden olabilir. Ebeveynlerin, çocuğun ne yiyip ne yemediğinden çok odaklarını çocuğun duygularına, yeme tutum ve davranışı ile onlara ne anlatmaya çalıştığına yönlendirmeleri gerekir. Seçici yeme, zamanla kendiliğinden geçebileceği gibi zamanla daha da kronik hale gelebilir. Dolayısıyla, bir uzmandan konu ile ilgili psikolojik destek almak oldukça önemlidir.
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU