ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Çocuklarda Yeme  -  Yemeyi Reddetme
 
          

Duygu Duruma Bağlı Yemek Yemeyi Reddetme

Çocuğun duygu durumuna bağlı yemeyi reddetmesi veya kısıtlı yemek yemesi olarak tanımlanabilir. Çocuğun duygularını rahatça ifade edememesi sebebiyle duygularını ifade etmek için yemek yeme davranışını kullanıyor olması mümkündür. Kontrolcü ebeveyne karşı kontrolü ele alma isteği, ebeveyne karşı sınır koyma veya ilgiyi üzerine çekme ihtiyacı ile ortaya çıkabilir.  

Çocuğun okulda yaşadığı problemler, kaygı düzeyinin yüksek olması, travmatik olaylar da çocuğun yemek yemeyi reddetmesine veya kısıtlı besin alımına sebep olabilir. Yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkabilecek sağlık sorunları sebebiyle hekim desteği alınması oldukça önemlidir. 

Ailenin çocuğa zorla yemek yedirmeye çalışması, yeme bozukluğunu daha da kronik hale getirebilir. Bu sebeple de anne ve babanın odağını yemekten çekip çocuğun yeme tutum ve davranışları ile ne anlatmaya çalıştığına odaklanmaları gerekir. Yemek yemeyi reddeden veya kısıtlı besin alan çocuklar için problemin çözülmesi adına psikolojik destek almak oldukça önemlidir. 


  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU