ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Egzersiz Bağımlılığı  -  Tedavisi
 
          

Egzersiz Bağımlılığı Tedavisi

Diğer bağımlıklarda olduğu gibi aşırı egzersiz bağımlılığından da bir anda kurtulmak oldukça güçtür. Bu bağımlılıktan kurtulma sırasında kişinin geçici problemler yaşaması oldukça doğaldır.  Bazı kişiler egzersiz yapmadığı günlerde vücudun su tutmasından şikâyet eder, hatta bu fazla suyun kilo olduğunu düşünerek panik yaşar. Bir gün bile egzersiz yapmasa kilo alacağı düşüncesine kapılabilir. Oysa egzersiz azaltıldıktan bir süre sonra vücut yeni düzene alışır ve vücutta ödem oluşmaz.

Aşırı egzersiz yapma düzeninden normal egzersiz düzenine geçildiği ilk günlerde sinirlilik, uykusuzluk, suçluluk duygusu, huzursuzluk hissetmek oldukça doğaldır.

Egzersiz sırasında salgılanan endorfin kişide mutluluk hissi uyandırır. Aşırı egzersizle birlikte bu hormona bağımlılık gelişir. Aşırı egzersiz bırakıldığı zaman kişinin kendisini mutsuz hissetmesi bu durumdan kaynaklanabilir.

Aşırı egzersiz kişiyi ruhsal ve bedensel olarak yıpratabileceği için kişinin bu sorunu ciddiye alıp egzersiz seviyesini düşürmeye başlaması gerekir. Bu dönemde sabırlı olmak, hobiler edinmek, sosyalleşmek yardımcı olacaktır.

Eğer kişi aşırı egzersizin hayatını kısıtladığını ve aşırı egzersizin bedensel ve psikolojik etkilerinden zarar gördüğünü düşünüyorsa bir profesyonelden yardım alması gerekebilir.

Kişinin kendi çabasının yanında psikolojik destek de aşırı egzersiz bağımlılığından kurtulmak için oldukça yararlıdır.

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU