ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Egzersiz Bağımlılığı  -  Tedavisi
 
          

Egzersiz Bağımlılığı Tedavisi

Diğer bağımlıklarda olduğu gibi egzersiz bağımlılığından da bir anda kurtulmak oldukça güçtür. Egzersiz bağımlılığını bırakma döneminde, kişinin fizyolojik ve psikolojik bir takım problemler yaşaması oldukça doğaldır. Bazı kişiler egzersiz yapmadığı günlerde vücudun su tutmasından şikayet eder, hatta kilo aldığı düşüncesine kapılıp yoğun kaygı hisseder.

Aşırı egzersiz yapma düzeninden normal egzersiz düzenine geçildiği ilk günlerde sinirlilik, uykusuzluk, suçluluk duygusu, huzursuzluk hissetmek oldukça doğaldır.

Aşırı egzersiz kişiyi ruhsal ve bedensel olarak yıpratabileceği için kişinin bu sorunu ciddiye alıp egzersiz seviyesini düşürmeye başlaması gerekir. Bu dönemde sabırlı olmak, hobiler edinmek, sosyalleşmek yardımcı olur.

Çoğu kişi, egzersiz bağımlılığı olduğunun farkında değildir veya bu durumu kabul etmez. Bu sebeple de egzersiz bağımlılığı için psikolojik destek almaya gelme oranı oldukça düşüktür. 

Egzersiz bağımlılığı tedavisi için psikolojik destek oldukça önemlidir.    Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU