ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Obezite  -  Belirtileri/Sebepleri
 
          

Obezite, dünyanın en önemli sağlık sorunlarından bir tanesi olarak kabul ediliyor. Her yıl yüz binlerce insan, obezitenin sebep olduğu kronik hastalıklara maruz kalıyor. Doğru tedavi, yalnızca kişinin yaşam kalitesini arttırmakla kalmıyor, çoğu zaman hayat kurtarıyor.

Obezitenin yol açabileceği sağlık problemleri oldukça ciddi olabilir. Obezitenin fiziksel olduğu kadar psikolojik etkileri de göz önüne alınmalıdır. Yeme bozuklukları, depresyon, kaygı bozuklukları, dürtü kontrol bozuklukları, duygu durum bozuklukları obezite ile birlikte seyreden psikiyatrik bozukluklar arasında sayılabilir. 

Obez kişiler, dolaşım sistemi bozuklukları, diyabet, kanser, sindirim sistemi bozuklukları, üst solunum yolları problemleri, eklem rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, adet düzensizlikleri, infertilite gibi birçok ciddi sağlık sorunu yaşama riskiyle karşı karşıya kalabilirler. 

Obeziteye, utanç ve içe kapanma/dışlanma duygusu eşlik edebilir. Doğru fizyolojik ve psikolojik destek ile kişi kilosunu kontrol edebilir. Ayrıca psikolojik destek obezitede özgüvenini geliştirme, kilo kontrolünde motivasyonu arttırma, stresle baş etme, toplumda karşılaşılan önyargıyla savaşma konusunda oldukça etkilidir. Psikolojik destek aşırı kilolu kişilerin kilo verme dönemlerinde, bu dönemlerin öncesinde ve sonrasında sağlıklı ve üretken bir hayat sürmeleri için yardımcı olur.

Aşırı Şişmanlık (Obezitenin) Belirtileri

·        Kilonun, ideal kilodan 20% ve daha üstü bir oranda fazla olması. İdeal kilo, cinsiyet, yaş kişinin günlük hareketlilik düzeyi(örneğin: hareketsiz veya aktif) üzerinden belirlenir.

·         Vücuttaki yağ oranı kadınlarda 30% erkeklerde 25%in üstünde olması

Obezitenin Sebepleri

Bir kişinin obez olmasına sebep olabilecek birçok faktör vardır. Bu faktörlerin kimi zaman bir tanesi, kimi zaman da birden fazlası bir araya gelerek obeziteye neden olabilir. Genetik yapı, metabolizma bozuklukları, gelişimsel problemler, yeme alışkanlıkları ve yeme bozuklukları, aile, sosyal çevre, hareketsizlik obeziteye sebep olan faktörler arasında sayılabilir. Aşırı kilolu olan bazı insanlarda, yemek; stres, çaresizlik ve kaygı gibi duygularla baş etme mekanizması olarak gelişmiştir.

Obeziteye Sebep Olan Psikolojik Faktörler

Tepkisel Aşırı Yeme Bozukluğu ve Gece Yeme Sendromu obeziteye sebep olur. Bunun dışında çocukluk döneminde fiziksel şiddet ve cinsel taciz görmek de obeziteye sebep olabilir. Kişi aşırı kiloyu vücudunu dış etkenlerden koruyan bir zırh olarak görür. Kilo vermeyi bilinçli veya bilinçsiz olarak reddedebilir. Başladığı zayıflama diyetlerini kısa sürede bırakıp tekrar başlamak için direnç gösterebilir.

Obez(Aşırı Kilolu) Bir Kişinin Psikolojisi

Obezitenin psikolojik sebepleri olduğu gibi, genetik, biyolojik, çevresel sebepleri de vardır. Dolayısıyla, her obezite vakasının altında psikolojik sebepler ve/veya yeme bozuklukları aramak yanlış olur. Her tepkisel aşırı yeme bozukluğu ya da gece yeme sendromu olan kişi obez olmayabiliyorsa obez olan her kişide de yeme bozuklukları aranmamalıdır.

Obezitenin altında yatan sebeple obez olan kişinin psikolojisi arasındaki ilişki birbiriyle bağıntılıdır. Yalnız, çevresel, biyolojik ya da genetik sebeplerle meydana gelen obezitenin psikolojik etkileri ve yeme bozukluğuna bağlı gelişen obezitenin psikolojik etkileri farklılık gösterebilir.

Kişilik bozuklukları, madde bağımlılığı, dürtü kontrol problemleri, yeme bozukluğu olan obez kişilerde daha yaygındır. Beden imajına bağlı kaygılar, özgüven eksikliği yeme bozukluğu olan obez kişilerde daha sık görülür. Depresyon ve kaygı bozuklukları ise her iki grupta da oldukça fazladır.


 

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU