ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Obezite Tedavisi  -  Kilo Kaybı Etkileri
 
          

Kilo Kaybının Sosyal ve Psikolojik Etkileri

Yemek yemek özellikle de aşırı kilolu insanlarda genelde fiziksel ihtiyaçtan çok duygusal ihtiyaçlardan kaynaklanabilir. Diyet suresince bu duygusal ihtiyaçlara cevap verilememesi pek çok sorun yaratabilir. 1970 öncesi yapılan araştırmalarda diyet yapan aşırı kilolu insanlarda diyet süresince depresyon, kaygı, sinirlilik hali olduğu ortaya konulmuştur.

En son yapılan araştırmalarda psikolojik destek ve davranışsal terapinin diyet programları süresince gerek duygu durum, gerek motivasyon açısından oldukça etkili olduğu sonucu bulunmuştur.

Kilo verildikten sonra ve özellikle de verilen kilo uzun bir süre geri alınmamışsa kişinin hayat kalitesinin artması ile birlikte duygu durumu da olumlu yönde etkilenir. Duygu durumundaki olumlu gelişim günlük iliksilerine de yansır ve hayattan alınan doyum artar. Eğer, verilen kilo geri alınırsa kişi öfke, utanç, umutsuzluk duygusuna kapılabilir. Çevresi tarafından “iradesiz, kontrolsüz” olarak nitelendirileceği endişesi yaşar ve çoğu zaman da bu endişeler yersiz çıkmaz. Kişi asla başaramayacağını düşünebilir. Kilo verme programına bir daha geri dönmeyebilir ya da diyet yaptığını ‘belki yine başaramam’, ya da kilo verip tekrar alırım korkusu ile çevresinden gizler.

Kilo vermenin psikolojik olarak olumsuz etkiler yaratacağı bir grup yok değildir. Çocukluk ya da ergenlik döneminde cinsel tacize uğramış kadınlarda daha önce de bahsedildiği üzere kilo vücudu koruma görevi üstlenir. Kilonun kaybedilmesi halinde vücudun savunmasız kalacağı düşüncesi gelişebilir ve kilo verme olumsuz bir psikoloji yaratabilir. Kilonun vücudu kalkan gibi koruma görevi bilinçaltında geliştiği için kişi bu durumun farkında olmayabilir. Dolayısıyla diyet programı ile ayni anda psikolojik destek verilmesi cinsel taciz problemi olan kadınlarda bu sorunu yüzeye çıkartacak ve bu sorunun çözüme kavuşmasına yardımcı olacaktır.      

   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU