ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Çocuklarda Obezite  -  Sebepleri/Belirtileri/Sonuçları
 
          

Ülkemizde pek çok ebeveyn için hala şişman çocuk sağlıklıdır anlayışı devam etmektedir. Oysa dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de çocuklarda görülen obezite oranı hızla artmaktadır ve aşırı kilonun çocuklarda sebep olduğu fiziksel ve psikolojik problemler anlatılmaya çalışılmaktadır.

Obezite vücutta birikmiş fazla yağ miktarı olarak tanımlanır. Erkeklerde toplam kilonun %25’i, kızlarda ise toplam kilonun %32 sinden fazlasını yağ oluşturuyorsa obezite teşhisi konulabilir. Bunun yanı sıra, çocuklarda obezite teşhisi kilo boy oranının ideal olandan  %120 fazla olması ile de tanımlanabilir.

Fazla kilosu olan her çocuk obez bir yetişkin olacak diye bir şey söylenmesi doğru olmasa da bu riski arttırır. Çocukluk dönemindeki obezite pediatrik hipertansiyon, Tip II diyabet, ileride gelişebilecek kalp damar hastalıklarına sebep olabileceği gibi, çocuğun özgüven gelişimini ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Obezite, çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimi için büyük tehditlerden bir tanesidir.  

Çocukluk Dönemi Obezitesinin Sebepleri

Aile:

Anne ve/veya babanın obez olması çocuğun da obez olma riskini arttıran etkenlerden bir tanesidir. Bunun sebebi genetik yapı olabildiği gibi anne ve babanın yeme davranışı ve hareketlilik durumu da olabilir. Çocuğun anne ve babayı örnek alma olasılığı göz önünde bulundurulursa yeme düzeni ve egzersiz alışkanlığı ona göre şekillenecektir.

Hareketsizlik:

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde çocuklar okuldan boş kalan zamanlarını TV ve bilgisayar önünde geçirmektedir. Bunun yanı sıra abur cubur tüketiminin hızla yayılması çocuklarda hareketsizlikle birlikte sağlıksız kilo alımını tetikleyen faktörlerden bir tanesidir. 

Psikolojik:

Stres, kaygı, depresyon yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda ve ergenlerde de kilo alımına neden olabilmektedir. Çocuğun ailesinden yeterince ilgi ve sevgi görememesi, okul ve sosyal hayatında problemler yaşaması, kendini yeterince ifade edememesi çocuğun problemini yemek yiyerek çözmesine sebep olabilir. Bu durum da çocuklarda kilo almayı hızlandırıcı faktörlerden bir tanesidir.  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU