ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Çocuklarda Obezite  -  Obezite Tedavi/Önleme
 
          

Çocuklarda Obezite Tedavisi

Obezite tedavi programlarında çocuğun veya ergenin kilo vermesi birincil hedef değildir. Çocuğun hızlı gelişimi göz önünde tutulursa kilo alımını yavaşlatmak ya da durdurmak daha sağlıklı olacaktır. 

1) Fiziksel Aktivite:

Çocuklara ve ergenlere egzersiz alışkanlığı kazandırmak hem kilo yönetimini etkin kılacak hem de fiziksel, sosyal gelişimlerine yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz programı uygulanamayabiliyorsa bile günlük aktivitenin arttırılması enerji yakımını yükseltecektir. TV ve bilgisayar başında daha az zaman harcamaları bile hareketlilik oranını arttıracaktır.

2) Diyet:  

Düşük kalorili diyetler çocuklar için önerilmez. Bu tür diyetler çocukların sağlıklı fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda psikolojik olarak çocuk üzerinde stres yaratabilir. Çocuğa normal, sağlıklı yeme alışkanlığının kazandırılması kilo alımını durdurmaya yeterli olacaktır.  

3) Tedavi/Davranış Değişikliği:

Yetişkinlerin kilo vermek için uyguladığı davranış değiştirme programları çocuklarda ve ergenlerde de sonuç vermektedir.  Bu programlar kişiden kişiye çeşitlilik gösterdiği için bu aşamada bu alanda uzman bir psikologdan destek almak gerekmektedir. Yemek ve egzersiz günlüğünün oluşturulması, anne baba ve çocuk arasındaki problemlerin çözümlenmesi, çocuğun ailesinden ve çevresinden destek görmesi, arkadaşları ile olan ilişkisinin bu dönemde yeniden yapılandırılması, okul başarısının kilo verme/koruma döneminde olumsuz etkilenmemesi açısından psikolojik destek oldukça büyük önem taşır.

Çocukluk Dönemi Obezitesinin Önlenmesi

Obezitenin önlenmesi tedavisinden çok daha kolaydır. Anne ve babaların bu konuda eğitilmesi çocukluk obezitesinin önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

·         Bebeklik döneminde katı besinlerin verimini olabildiğince erteleyip anne sütüne yönelmek,

·         Bebeği doyduğu noktada beslemeyi bırakmak

·         Erken çocukluk döneminde sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması,

·         TV seyretme oranının azaltılması ve egzersiz alışkanlığının kazandırılması

·         Çocuğa gerekli olan ilgi ve sevginin gösterilmesi

obeziteyi önleyecek olan etkenler arasında sayılabilir.

 



  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU