ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme ve Bozuk Algı  -  Bozuk Algı
 
          

Yeme Bozuklukları ve Bozuk Algı

Yeme bozukluğu olan kişilerin, çoğunlukla, kendi bedenlerini algılamalarında yanılsamalar vardır.

“Şişmanım, başarısızım, kendimden nefret ediyorum, vücudum iğrenç, her tarafımdan yağ fışkırıyor... Bu benim suçum. Kontrolsüzüm. Yeme bozukluğunu hak ediyorum.”  

  • Anoreksiya(aşırı zayıflık) ve bulimiayla(yeme kusma) nervoza yaşayan kişilerin, kendi bedenlerini algılamalarında, farklı derecelerde bozukluk olduğu sıkça görülür. Aynada kendilerini farklı görürler. Kendilerini başkalarıyla karşılaştırdıklarında, kendilerini çok ağır şekilde yargılayabilirler.
  • Anoreksiya veya bulimia olan bir kişi, kendilerinden kilolu bir başkasına bakıp 'Keşke onun kadar zayıf olabilseydim' diyebilirler. Kendilerini herkesten kilolu görürler. Başka kişileri kendilerinden çok daha zeki, esprili veya başarılı bulabilirler. Özgüven eksikliğinden dolayı kendi özelliklerinin farkına varmayabilirler.
  • Genelde hayat siyah ve beyazlardan oluşur, griler yoktur. Düşüncelerinde uçlarda gidip gelebilirler. Genellikle kötü durum ve duyguların dünyanın sonu olduğunu, iyi durumların ve duyguların sonsuza dek süreceğini düşünebilirler.
  • Uçlarda gidip gelmeler yeme davranışlarında da kendisini gösterir. Örneğin yedikleri zaman ölmeyi hak ettiklerini düşünür, yemediklerini zaman ise dünyanın en iyi insanı olduğunu düşünebilirler. 
  • Yeme bozukluğu olan kişiler çevrelerindeki insanların davranışlarını kendi üzerlerine alabilirler. Anne ve babası kavga eden yeme bozukluğu olan bir ergen anne ve babasının kendisi yüzünden kavga ettiğini düşünebilir. Herkesin kendisinden nefret ettiği duygusunu yaşayabilir. İltifatları gerçek olarak algılamayabilir, herkesin kendisine acıdığı duygusuna kapılabilir. 
  • Yeme bozukluğu olan kişiler, çevrelerindeki her şeyi kontrol etmek isterler. Dünyayı daha iyi bir yer yapmak, herkesin hastalıklarını iyileştirmek kendi sorumlulukları altındaymış gibi davranabilirler.  Bunu başaramadıkları zaman durumdan kendilerini sorumlu tutabilirler. Kendi ve çevrelerindeki insanların hayatlarını kontrol etmek isteyebilirler. Bunu yapamadıklarında durumu adaletsiz bulur ve acısını kendilerinden çıkartabilirler.
  • Kendini suçlama da hastalığın başka bir yönüdür.  Kişi, başına gelen her kötü şey konusunda kendini suçlar ve bir şekilde bunları hak ettiğine inanabilir. Örneğin “Sevgilim beni terk etti çünkü ben sevilmeyi hak etmiyorum”. Ya da bunun tersine, her konuda başkalarını suçlar ve hayatlarıyla ilgili hiçbir konuda sorumluluk kabul etmezler.

“Annem ve babam bana destek olsaydı kendimi kusturmazdım” gibi…

  • Çoğunlukla anorektik veya bulimik kişiler, hayatlarının herhangi bir yönü ile ilgili iyimser olmakta zorlanabilirler. Her şey, öyle ya da böyle olumsuz görünür. Bu kişiler, sadece olumsuz şeylere odaklanırlar. Başkalarının başarılarına özenirken kendi başarılarını küçümseyip nasıl daha iyi olabileceklerine takılırlar. Yeme bozukluğu olan kişiler genellikle mükemmel olmayı hedef alırlar.

Temelde, yeme bozukluğu (anoreksiya, bulimia, aşırı yeme bozukluğu gibi) olan kişinin en büyük yanlış algılaması, 'kilo verdiğimde hayat daha iyi olacak ve ben daha mutlu olacağım' düşüncesidir.  Genellikle, kendini aç bırakma ve kısıtlama kontrol duygusunu tatmin ederken aşırı yeme sırasında rahatlama, kendini kusturma veya aşırı egzersiz de bastırılmış duyguların boşalması hislerini tatmin eder. 

Bu bir yanılsamadır.   Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU