ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme ve Bozuk Algı  -  Zihin ve Düşünce
 
          

Durmadan yemek ve yemeğin miktarı ile ilgili düşünceler içinde kaybolmak, kendini şişman, çirkin olarak görmek, zayıflanınca hayatın daha güzel olacağına dair inanç…Tüm bunlar anoreksiya nervoza, bulimia nervoza veya aşırı yeme bozukluğu olan kişinin zihnini durmadan meşgul eder.  Çoğunlukla mutlu olmayı hak etmediklerini düşündükleri için yardım almayı reddedebilirler. Problemlerin çözümüne gitmek yerine kendilerini cezalandırmayı tercih edebilirler.  

  • Anoreksiya ve/veya bulimiası olan kişiler güç duygusu hissederler. Oysa bu güç duygusu bir yanılsamadır. Uzun açlık dönemleri kişinin kontrol duygusunu pekiştirir. Aşırı yeme bağımlıları da tam tersine bir kontrol kaybı ve güçsüzlük hissederler.
  • Özgüven eksikliği, yetersizlik duygusu, kendi bedenini algılamada bozukluk, suçluluk, duygusu, yargılanma korkusu zihinde beliren yeme bozukluğu belirtilerindendir.
  • Yeme bozukluğu olan kişiler sıkça 'Kilo versem hayatım daha iyi olurdu'  şeklinde düşünürler veya insanların kilo verdikleri zaman onları daha çok seveceklerine inanabilirler.
  • Aşırı yeme bozukluğu olan kişiler, motivasyonu düşük gözükebilirler ama aslında bu kişilerin depresyonda olma ihtimalleri yüksektir. Sevgi ve ilgiye olan ihtiyaçlarını ve içlerindeki boşluğu yemekle doldurmaya çalışırlar.
  • Suçluluk duygusu yeme bozukluğu olan kişilerde oldukça sık rastlanır. İnsanların beklentilerine cevap verememekten, yeterince iyi olamamaktan, anormal yeme davranışlarından dolayı suçluluk duyabilirler. Ayrıca geçmişlerinde başlarına gelenlerden, günlük yaşantıda olup bitenlerden kendilerini suçlayabilirler.
  • Güç yeme bozukluklarında en yoğun ihtiyaç duyulan duygulardandır. Fiziksel ve duygusal çevreyi değiştirme ihtiyacı güçlü olmak zorunluluğu hissettirir.

Güç, yeme bozukluğu olan kişiler için duygularını kontrol etme veya bastırma yoludur. Yemek düşünmek veya açlığa odaklanmak duyguları hissetmeyi engeller. Gücü getirir.  

Depresyon ve kaygı bozuklukları yeme bozukluğu olan kişilerde sıkça rastlanır. Duygusal dengesizlik, motivasyon eksikliği, umutsuzluk duygusu, huzursuzluk ve panik atak, kalabalık yerlerde duyulan kaygı, dış dünyadan kopukluk ve yalnızlık duyguları yoğun yaşanabilir. Bunlar, intihara sebep olabilir.



  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU