ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Yeme ve Bozuk Algı  -  Yanılsamalar
 
          

Doğru Sanılan Yanlış Düşünceler

'Anoreksiya değilim çünkü yemek yemem gerektiğinde yiyorum...'

Kalori ve yiyeceklerde kısıtlama, herkes için tamamen kısıtlama anlamına gelmeyebilir. Kimisi bazı yiyecekleri kısıtlarken kimisi de düzenli olarak normal günlük kalorinin altında besin tüketir. Yeme bozukluğu olan bazı kişiler, belirli süre kendini aç bıraktıktan sonra belirli bir süre 'normal' beslenir. Bu döngü sürekli devam eder.

'Herhangi bir kategoriye girmiyorum... Sadece yemek yemem gerektiği zaman yiyorum, aşırı yemiyorum ve sonra ne yediysem kusuyorum...'

Anoreksiya olan hastalar, her zaman yediklerini tamamen kısıtlamazlar. Yemek yenilen bir ortamdan kaçamayacakları zaman ne gerekiyorsa yerler ve sonrasında da laksatif kullanarak veya kusarak kalorilerden arınmaya çalışırlar. Bu 'Kusmalı Anoreksiya Nervoza' diye adlandırılır.

'Sağlıklı kilo aralıklarının üstünde/üst sınırındayım... Bir yeme bozukluğum olamaz...'

 Herhangi bir kilodaki biri, herhangi bir yeme bozukluğuna sahip olabilir. Yeme bozukluğu olan kişilerde genellikle kilo sürekli olarak değişir. Yeme bozukluğu olan kişinin kilosu, genel sağlığına dair fikir vermez. Kilonun az ya da çok olması kadar yeme biçimindeki düzensizlikler de sağlık problemleri yaratır.

Çok fazla çikolata ve şeker tüketiyorum, anoreksiya veya bulimia olamam!

Çok sayıda anoreksiya ve bulimia nervozalı kişi, abur cubur bağımlısıdır. Abur cubur gıdanın besin değeri çok düşük olmakla beraber, yanıltıcı bir enerji hissi verir. Ayrıca, şiddetli yeme dürtülerini bastırır. Anoreksiya veya bulimia olan bir kişinin sadece abur cubur besinlerle beslenmesi sık rastlanan bir durumdur ve bu, kişinin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atar. Yemeğin yerine koyulan diğer şeyler ise uyuşturucu, alkol, kahve, çay ve/veya sigaradır.

'Yalnızca gelir düzeyi yüksek, genç kadınlar yeme bozukluğuna yakalanır.'

 HERHANGİ BİRİ anoreksiya veya bulimiaya yakalanabilir. Eski inanışların tersine, yeme bozukluğuna yakalanan kişiler yalnızca genç, yüksek gelirli ailelerden gelen kişiler değildir. Kadın veya erkek, zengin veya yoksul, genç yaştaki kişilerden ellili yaşlara kadar, her yaş aralığı, sosyal sınıf ve kültürden kişilerde yeme bozukluğu görülebilir.

Bir insanın yeme bozukluğu olduğunu itiraf etmesi zor olabilir. Yalnızca genç kızların yeme bozukluğuna yakalandığı yargısı pek çok yetişkin erkek ve kadını yardım istemekten alıkoyabilir.

Kişi olgun yaşına rağmen kurtulamamış olduğu bozuk yeme davranışından utanabilir. 

 'Günde üç öğün yemek yiyorum (veya gün içinde sık sık yiyorum) ve hiç kusmuyorum. Nasıl bir yeme bozukluğum olabilir ki?’

Yeme bozukluğu sadece yemekten kısmak, aşırı yemek, ve/veya kusmak değildir. Kişiler, günde üç öğün yiyerek veya gün boyunca atıştırarak kendilerinin bir yeme bozukluğu olduğunun farkına varmayabilirler. Kişi kilo almaktan çok korkuyor ve çok düşük kalorili besinlerle besleniyorsa, yemek ve duygu arasında bir bağıntı varsa bu kişi anoreksiya nervoza kabul edilir. Bu kişi kendini 'aç bırakmamakta' olabilir ancak vücudunu ihtiyacı olan temel besin maddelerinden mahrum bırakmaktadır.

'Kendimi kusturmuyorum veya aşırı laksatif kullanmıyorum, bulimik olamam'

 Bir aşırı yeme sürecinin sonrasında 'çıkarma'nın (yani kalorilerden hızla kurtulmanın) başka yolları vardır. Bulimiası olan bir kişi, kısa sürede aşırı besin tükettikten sonra, kusma veya müshil ilacı kullanmanın dışında aşırı egzersiz yaparak, tamamen aç kalarak da aldığı kalorileri çıkartmaya çalışabilir.

'Akrabam/arkadaşım benim yanımda normal yemek yiyor, bir yeme bozukluğu olamaz...'

Anoreksiya/bulimia nervoza veya aşırı yeme bozukluğu olan kişilerin başkalarının yanında 'normal' yemesi sık görülen bir durumdur. Böyle kişiler, başkalarının yanında 'normal yiyerek' geçirdikleri zamanı telafih etmek için yalnız kalmayı dört gözle beklerler. Kendi ortamlarında yalnız kaldıklarında anorektikler kendilerini tamamen aç bırakacak, bulimikler aşırı yiyip çıkartacak, aşırı yeme bozukluğu olan kişiler de aşırı miktarlara yiyeceklerdir.

'Bu sadece geçici bir dönem...'

Anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme bozukluğu bir dönem değildir.  Kimi insanlar, diyet dönemlerinden geçebilir ama bu, yeme bozukluklarından tamamen farklıdır. Yeme bozukluğu bir dönem değildir, ciddi bir psikolojik problemdir ve ömür boyu sürebilir.

‘Sağlıklı olduğumdan emin olmak için vitamin/mineral hapları kullanıyorum.’

Vitamin desteği kimseyi bir yeme bozukluğunu sebep olacağı hasardan korumaz. Vitamin ve mineral alımı, bir güvenlik hissi yaratabilir, hatta bazı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını geciktirebilirler. Yalnız, yeme bozukluğunun sebep olabileceği hasarlardan vücudu koruyamazlar.

'Şişman veya aşırı kilolu herkeste aşırı yeme bozukluğu vardır...'

Aşırı yeme bozukluğu kişinin vücut ağırlığından farklı şeylerle ilişkilidir. Duygusal yeme, bir boşluğu doldurmak için yeme, duyguları bastırmak için kontrolsüz şekilde yeme, kendini sosyal ortamdan uzaklaştırma bunlardan sadece birkaçıdır. Aşırı yeme ve yeme bağımlılığı olan kişiler aşırı kilolu olmayabilir. Kişinin herhangi bir yeme bozukluğu olup olmadığını gösteren en temel belirtiler, yeme davranışları, beden algısı, duygu durumu ve stresle baş etme yöntemleridir.

'Bu beni öldüremez...'

 Anoreksiya, bulimiya ve aşırı yeme bozukluğu, kişileri öldürebilir. Yeme bozuklukları, diğer bütün psikolojik bozukluklardan daha yüksek oranda ölüme sebep olur. Yeme bozukluğu çeken kişilerin 30%'u hastalıklarının sebep olduğu bir komplikasyonların sonucu olarak hayatlarını kaybederler.  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU