ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Aile/Yakın Çevre  -  Ailede Yeme Bozukluğu
 
          

Çevrenizde Yeme Bozukluğu Olan Biri Varsa Neler Yapabilirsiniz?

Her ne kadar eliniz kolunuz bağlıymış gibi hissetseniz de ailenizde veya yakın çevrenizde yeme bozukluğu olan birisi varsa ona kısıtlı bir şekilde olsa bile yardımcı olabilirsiniz. 

Öncelikle bilmeniz gereken şeyler:

·         Anoreksiya nervoza olan bir kişiyi yemeğe zorlamak bir sonuç getirmeyecektir.

·         Bulimia nervoza olan bir kişinin kendini kusturmasına engel olamazsınız.

·         Aşırı yiyen bir kişinin yemek yemesini engelleyemezsiniz.

·         Sevdiğiniz kişinin bir yeme bozukluğu olduğunu fark ettiğinizde, yemek konusuna konsantre olmaktan çok kişiyi bu bozukluğa iten sebepler üzerinde düşünün.

Tüm yeme bozukluklarının temeli duygusal sebeplere dayanır ve yeme bozukluğu sadece duygusal ve stresle ilgili sorunların dışa vurumu şeklinde ortaya çıkar.

Yeme bozukluğu, aslında bir şeyleri kontrol etme, saklama; bir şeylerden kaçma; duygusal acıyı, stres ve kendinden nefret duygularının engelleme ve bastırma çabalarının sonucu olarak ortaya çıkar.

Eğer 18 yaşından küçük bir çocuğunuz varsa, onun için çok ciddi kararlar almak durumunda kalabilirsiniz. ‘Beni zorlama’ şeklindeki itirazlara ve yeme davranışın değişeceği yönünde verilen sözler zaman yeme bozukluğunun ciddiyetini arttırmasına sebep olabilir. Onu doktora veya hastaneye gitmeye zorlamak durumunda kalabilirsiniz.

Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey, yeme bozuklarının ciddiyeti ve ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli olduğudur.

Eğer anoreksiya, bulimiya veya aşırı yeme bozukluğu olan kişinin ebeveyni değilseniz veya çocuğunuz 18 yaşın üstündeyse bu kişiyi yardım alması için zorlayamazsınız. Sevdiğiniz kişiye onu yüreklendirerek, yanında olduğunuzu hissettirebilir ve onu içtenlikle dinleyebilirsiniz.

Çoğu durumda, hastanın kendisi için işe yarayan psikolojik destek yöntemi, bireysel terapi ya da grup terapisi, bulması önemlidir. Yeme bozukluğunda tedavi arayış sürecinde birçok engelle karşılaşılabilinir, dolayısıyla tedavinin mümkün olduğuna dair güven verin. Kişiyi dinleyin ve iletişim kurması için yanında olun.

Eğer bir anoreksiya veya bulimiya olan bir kişide:

Baş dönmesi, halsizlik, göz kararması, aşırı ısı duyarlılığı, göğüs ağrıları, ayak ve ellerde karıncalanma, kanlı kusmuk veya dışkı, idrar tutamama, kontrol dışı kusma veya ishal ve/veya kısa sürede vücut ağırlığının 25%i ve fazlası oranında kilo kaybı varsa acil tıbbi müdahale için hastaneye yatırılması gerekir.

Unutmayın, ‘dışarıdan’ bir kişi olarak, yeme bozukluğu olan yakınınız için yapabilecekleriniz oldukça sınırlıdır. Hayatında yeme bozukluğuna sebep olan duygusal konularla uğraşmaya hazır olup olmadığı ancak kişinin kendi verebileceği bir karardır. Kişi iyileşmek için bir seçim yapmalı ve bu yolda çalışmaya istekli olmalıdır. Bu seçimi onlar yerine yapabilecek kimse yoktur ve bu kararı sadece kendileri verebilir. Siz yakını olarak ancak destek olup tedavi alması için onu cesaretlendirebilirsiniz.

İleri aşamalardaki anoreksiya ve bulimia nervoza vakalarında, tedavi süreci, hastanın sağlık durumunu kontrol altına almakla başlar. Sonrasında psikolojik destek zorunludur. Hastanın hayatı tehlike altında olmadığı durumlarda, kişi, yeme bozuklukları konusunda tecrübeli bir uzmandan bireysel veya grup terapi almalıdır. Ne yazık ki sıklıkla, hastalar hayati tehlikeyle karşı karşıya kalana kadar profesyonel yardıma başvurmayı reddederler. Bu durum yıllarca sürebilir. Hem fiziksel hem duygusal olarak son derece yıkıcı olabilir. Yalnız, iyileşmesinin temel yolu iyileşme arzusundan geçer.  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU