ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Aile/Yakın Çevre  -  Söylenmemesi Gerekenler
 
          

Yeme Bozukluğu Olan Birine Neler Söylenmemeli?

“Hasta gözüküyorsun”

“Çok zayıfladın, iskelet gibi gözüküyorsun”

 Çoğunlukla, yeme bozukluğu olan bir kişinin özgüven problemi vardır.  Bir akraba veya yakın dostunuza, şefkatli bir şekilde ‘Çok kilo kaybettin, senin için endişeleniyorum’ demek doğru olur. ‘Konuşmak istersen dinlemeye hazırım’ demekle desteğinizi hissettirebilirsiniz. Aşağılayıcı veya tehdit olarak algılanabilecek sözler, amacı ne olursa olsun, yararlı olmayacaktır.

“Ye artık!”

“Neden hiç bir şey yemediğini hiç anlamıyorum!”

“Banyodan uzak dur!”

 Bunlar sevgi gösteren değil, kontrol etmeye yönelik sözlerdir. Duruma el koymaya çalışmak, tehdit etmek, yeme bozukluğu olan kişiye yardımcı olmaz. Bu tür ifadelerle sert bir tavır almak sadece sorunu kuvvetlendirir.

“Böyle yaparak bizi çok üzüyorsun.”

“Kendi hayatını da bizimkini de mahvediyorsun.”

Bu tür yargılar suçluluk duygusunu körükler. Yeme bozukluğu olan kişiler yakınlarına eziyet etmek, onları üzmek amacı içinde değillerdir. Kendi duygusal problemleri ve iç karmaşaları ile baş edememektedirler.  

“Her şeyin var daha ne istiyorsun?!”

Yeme bozukluğu, kişilerin seçerek edindikleri bir durum değildir.  Yeme bozukluğu depresyon, stres, kaygı, öfke gibi duygularla baş etmeye yarayan bir mekanizmadır. Diğer bir deyişle, ifade edilemeyen duyguların dışa vurumudur. Bazen kişinin hayatı dışarıdan mükemmel bir tablo çizse de, hayatında her şey yolunda gidiyor gibi gözükse de kişinin kendisi ile ilgili duygu ve düşünceleri, özgüven eksikliği yeme bozukluğuna sebep olabilir.

 
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU