ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Aile/Yakın Çevre  -  Doğru Yaklaşım
 
          

Yeme Bozukluğu Olan Yakınınıza Nasıl Davranmanız Gerekir?

1)    Yumuşak ve şefkatli olun; öğüt vermek, eleştirmek yerine sadece dinleyin.

2)    Kişinin tehdit altında hissetmesine sebep olmayın. Onu kontrol etmeye çalışmayın.

3)    Yüreklendirici olun. Tedavi için destek olun.

4)    Yeme bozuklukları konusunda okuyun, uzmanlarla konuşun, bilgi edinin. Ne kadar bilgili olursanız, yeme bozukluğu olan yakınınıza yardımcı olmak için kadar hazırlıklı olursunuz.

5)    Yemek ve kilo hakkında konuşmayın! Kişiyle sürekli ne yiyip yemediği, ne kadar kilo alıp verdiği  hakkında konuşmayın. Anoreksiya veya bulimia nervoza olan birine ‘Seni iyi gördüm, yüzüne renk gelmiş’ ya da ‘Kilo aldığından beri sağlıklı görünüyorsun’ demek ‘Şişmansın’ olarak algılanır.

6)    Eğer sevdiğiniz kişi iyileşmek için yollar arıyorsa, onun moralini bozup ümidini kaybetmesine izin vermemeye çalışın. Yeme bozuklukları konusunda uzman, onun için doğru olan bir profesyoneli bulmak için ona yardımcı olmayı teklif edin, zorlamayın.  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU