ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Anne Babalar İçin  
 
          

Ailenin Yeme Davranışı Üzerindeki Etkileri

Aile içindeki yiyecek ve yeme ile ilgili meseleler, yeme bozukluğu oluşmasında etkili olabilir. Çocukların sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri ve yemeğin hayatlarının devamı için gerekli enerji kaynağı olduğunun farkına varmaları son derece önemlidir.

Yemek mi Duygu mu?

Çocuk yetiştirirken yemek konusunda muhtemelen yapılan en büyük yanlış, yemeği duygularla eşleştirmektir. Yemek; sevgi, gurur, hüzün veya arkadaş değildir. Yemek, bedenimizin bizi sağlıklı ve güçlü tutabilmek için ihtiyacı olan yakıttır.

Yemek sıkça ödül olarak kullanılır. Çocuk iyi bir şey yapar, güzel bir karne getirir, söyleneni yerine getirir ve genellikle dışarı yemeğe fast food lokantasına götürülür, çikolata alınır veya herhangi bir başka yiyecekle ödüllendirilir.

Çocuğu yemekle ödüllendirmekten çok daha etkili ödüllendirme yolları vardır. Sarılmak, öpmek, ona 'Seninle gurur duyuyorum' gibi sözler söylemek, onu gitmek istediği önemli bir etkinliğe götürmek (konser, tiyatro, sinema),  onunla vakit geçirmek (maket yapmak, boyama kitabı boyamak, kitap okumak, bir hikaye uydurmak) gibi davranışlar örnek olarak sayılabilir. Bu tür davranışlar çocukları yiyecekten daha mutlu edecek ve gelişimleri açısından daha sağlıklı olacaktır.

Yiyecekleri, çocuklar düşüp canları yandığı zaman ya da ağlamaya başladıkları zaman rahatlatma aracı olarak kullanmak sıkça yapılan hatalardan biridir. Çocukların rahatlamak için yiyeceğe alışmaları üzüntü, yalnızlık ve acı hissettikleri zaman da rahatlamak için yemeğe yönelmelerine sebep olabilir. Oysa çocukların o an rahatlamaları için yemeğe değil destek ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Çocuklar, üzüldükleri ve kırıldıkları zaman ağlamalıdırlar. Kızdıkları zaman bağırmalıdırlar. Duygularını belli etmeyi, ifade etmeyi öğrenmelidirler.

Yeme bozuklukları çoğunlukla duygularını ifade edemeyen kişilerde rastlanır.

Yemeğin ceza olarak kullanılması da sık rastlanan bir durumdur. Anne ve babaların çocuklarına kızdıkları zaman onları aç bırakmaları, onları bu şekilde eğitmeye çalışmaları iyi sonuçlar vermez.  Çocuklar, doğal açlık hislerinden dolayı yemek isterler. Cezalandırma sistemi onların ne zaman gerçekten aç olduklarını hissetmelerini önleyebilir.

Açlık

Çocuğu aç değilken yemeye zorlamak veya canı sıkıldığında ona yemek vermek çocuğun açlık hissini yok eder. Çocuk açlık ya da tokluğu dikkate almamayı öğrenir. Ebeveynlerin 'Yemeğini bitirene kadar sofradan kalkmak yok!' gibi ifadeler kullanması yaygındır. Çocuğun, tabağındaki her şeyi yemesi için ona baskı yapmak oldukça sakıncalıdır. Yemekle ilgili tartışmak, yemeği odak noktası haline getirir ve bunun hiç bir faydası yoktur. Çocuklar aç olduklarında yerler, açlıktan ölmezler dolayısıyla onları zorlamak bir sonuç vermez.

Oyun oynama, yaratıcı olma konusunda yüreklendirmek çocuğun zamanını değerlendirmesine yardımcı olur. Oyun oynamak, bisiklete binmek, yüzmek, hamurla oynamak gibi aktiviteler TV seyretmekten çok daha yararlıdır. TV karşısında sıkılan çocuk yanıltıcı bir açlık hissine kapılabilir. Böylece çocuklar sıkılmayı bir şey yeme isteğiyle özdeşleştirebilirler.

Normal Yeme

Normal beslenmenin, günde üç dengeli öğün ve iki sağlıklı ara öğünden oluştuğunu çocuğa öğretmek ebeveynlere bağlıdır. Yemek saatleri her gün aşağı yukarı aynı saatte olmalıdır. İstediklerinde yiyebilecekleri sağlıklı ara öğünler sağlanmalıdır. Çocuk açlık derecesine göre yiyip yememeye kendi karar vermelidir.

Çocuklarınızın yeni yiyecekler denemelerine ve tatmalarına izin verin. Onlara kendi yeme ve keyif alma duygularını geliştirmeleri için olanak sağlayın. Neleri sevip neleri sevmediklerini keşfetmeleri için imkan verin.

Bir diğer yanlış da çocukların abur cuburdan uzak durması gerektiğini düşünmektir. Ara sıra 'abur cubur' problem değildir. Abur cuburu yasaklamak, sadece çocuğun okul yaşına gelip arkadaşlarında çikolata, kurabiye ve cips gördüğü zaman daha fazla acur cubur yeme isteği geliştirmesine sebep olur. Yasak olan şeyler daha caziptir ve yasak olan yiyeceklere karşı istek geliştirmek daha kolay olur. Bu yiyecekler yenildikten sonra suçluluk gelişebilir.

Örnek Olun

Aynı zamanda çocuğa iyi bir örnek de olmalısınız. Çocuklar davranış ve yaşam biçimlerini en yakınlarındaki rol modellerinden alırlar ve eğer anne babaların söyledikleri ve yaptıkları birbirini tutmazsa inandırıcı olmayacaktır. Örneğin durmadan abur cubur yiyen bir ebeveynin çocuğuna abur cubur yeme demesi yanlış bir yaklaşım olacaktır.

Eğer sıkça yemeği kendinizi ödüllendirmek ya da rahatlatmak için kullanıyorsanız, çocuğunuz da bunu öğrenecektir. Eğer sıkılınca yiyorsanız aynısını yapacaktır. Eğer öğün atlıyorsanız ve bir yeme düzeniniz yoksa bunu çocuğunuz da aynen alır. Sürekli diyet yapan anne babaların çocukları, diyet yapmanın normal olduğunu düşünür. Çocuk yürümeyi ve konuşmayı nasıl çevresindekilere bakarak öğreniyorsa, yeme alışkanlıklarını da bu şekilde öğrenir.

Anne ve babanın çocuğun sağlıklı yeme davranışı edinmesindeki rolü çok büyüktür.  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU