ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Gece Yeme Sendromu  -  Gece Yeme Sendromu Nedir?
 
          

Gece Yeme Sendromu veya Gece Yemek Yeme Bozukluğu, bir kişinin daha çok akşam 6’dan sonra, özellikle akşam 8 sabah 6 arası, aşırı yeme isteği ile günlük kalori alımının %56'sından fazlasını alması olarak tanımlanabilir.

Kişiler gece yemelerinde daha çok bol karbonhidrat içeren besinlere ağırlık verirler.   

Çoğu zaman kişi gece uykusundan uyanıp yemek yer. Kişinin uykusundan uyanıp yemek yemesi bir gecede 3-4 kereyi bulabilir. Gece aşırı yemenin ardından, sabah uyanıldığında hissedilen tokluk hissinden dolayı, kişi genelde kahvaltı etmek istemeyebilir. Günü öğleye kadar bir şey yemeden geçirebilir. Gece aşırı yeme krizleri kilo alımına, dolayısıyla obeziteye sebep olabilir.

Sebepleri hala araştırılmakla birlikte Gece Yeme Sendromu; depresyon, kaygı bozuklukları, kişilik bozuklukları, alkol ve madde bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, dürtü kontrol bozuklukları, öfke ve stres yönetme problemleri ile birlikte seyreder.

Gece Yeme Sendromu olan kişiler, genellikle gece uyandıkları zaman kalkıp bir şey yemezlerse uykuya dalamayacaklarını düşünürler. Uykusuz kalmanın endişesinden dolayı hissettikleri kaygıyı yönetmekte güçlük çektikleri için kalkıp yemek yemeyi tercih edebilirler.

Gece Yeme Sendromu olan kişi, tüm gün sağlıklı beslenip, diyet programını uygulayıp gece uykudan uyanıp kontrolden çıkmışcasına yemek yiyebilir. Böylece, kilo vermesi mümkün olmadığı gibi gece yemeleri, kişinin kilo almasına sebep olabilir. 

Gece Yeme Sendromu tedavisinde psikolojik destek şarttır.     Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU