ana sayfa

feyza  bayraktar

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet Yeme Bozukluğu Farkı Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Kilo Verme Problemi Normal Yeme Obezite Obezite Tedavisi Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Tıkınırcasına Yeme Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı

  Kilo Verme Problemi  -  Neden Kilo Veremiyorum
 
          

Neden Kilo Veremiyorum?!

“Çok kilo aldım, nasıl verecem bu kadar kiloyu ben?! Neresinden başlasam ki ver ver bitmez….Daha önce yaptığım diyet listelerini çıkartayım şu alt çekmeceden, uygun bir tanesine başlayım yarın. Yok yok Pazartesi başlarım hafta ortası başlanmaz diyete, Pazartesi iyidir. Pazartesiye kadar yiyeyim bari son kez canımın çektiğini, sonra yiyemeyecem. Yaza da az kaldı, uff spor da yapmak lazım. Her gören kilo almışsın diyor zaten; hayatta bikini, mayo giyemem. Hep tatlı yüzünden. Anlaşıldı pazartesi çok sıkı bir diyete başlamam gerek.”

Bir çok insanın hayatı maalesef bu düşüncelerle geçiyor;  tartılma anının getirdiği stresin ardından gelen moral bozukluğu, sonrasında her Pazartesi diyete başlama kararı, diyete başlayana kadar stok yaparcasına yeme ve diyete başlayana kadar eklenen bir kaç kilo daha, diyete başlayıp ikinci günü diyeti bozma, nasıl olsa bozdum diye kontrolden çıkmış gibi yeme ve diyete başlamak için diğer Pazartesiyi bekleme…Tabii ki her yemek ardından duyulan pişmanlık ve başarısızlık hissi ile bütünleşen “kilo ver, çok kilo aldın” diyen çevre baskısı da bu döngünün vazgeçilmezleri arasında sayılabilir.

Yemeğin insanın hayatta kalması için yemesi gereken fizyolojik bir ihtiyaçtan fazlası olduğunu artık hemen hemen hepimiz farkındayız. Kaçımız gerçekten çok acıkınca yemek yiyoruz ki? Günün saatlerine göre, arkadaş ortamına, duygu duruma hatta ve hatta sırf yapacak başka bir şey olmadığı için yemek yemiyor muyuz? Öğlen aç olmadığımız halde çevremizdeki herkes yemeğe gidiyor diye biz de onlara katılmıyor muyuz, onlar tatlı yerken yiyeceğimiz yoksa bile ucundan kıyısından derken koca bir dilim keki bitirmiyor muyuz? Özellikle de canımız sıkkınken tatlıya gömülmüyor muyuz? Televizyon karşısında boş gözlerle televizyon seyrederken makarna, pilav, arkasından tatlı, çikolata artık elimize ne gelirse kimi zaman kıtlıktan çıkmışça canımızı acıtıncaya kadar hiç yediğimiz zamanlar olmuyor mu? Yemeğin getirdiği rahatlama vazgeçilmez olabilir, ardından duyulan yoğun pişmanlık ve kilo alma korkusu, diyete başlama sözleri, başlanan ve yarım bırakılan diyetler, her gazetede, dergide yayınlana diyetlere bakmadan geçememe takıntısını gölgede bırakacak kadar hem de…

Eğer bu döngüden kurtulmak istiyorsanız kesinlikle yapacağınız şey yeni bir diyet listesine başlamak değil. Bugüne kadar işe yaramayan bundan sonra da yaramayacaktır. Peki ne yapmalı? Eminim ki sihirli bir formül bekliyorsunuz benden 2 kelimede tüm hayatınızı değiştirecek, hem sonsuz yemek yiyip hem de kilo verebileceğiniz.Üzgünüm, maalesef öyle bir formül yok.  O zaman ne yapacaksınız, madem diyet yapmıyorsunuz, eh sihirli bir formül de yok hem yiyip hem kilo verebileceğiniz? ılk başta farkındalık ve sonrasında da çaba göstermek tabii ki…Farkındalık derken:

1)      Gün içinde neden yemek yiyorsunuz, en çok ne zaman yemek yiyorsunuz, tetikleyici ortam, zaman, duygu ve durumlar neler

2)      Yemenize engel olamadığınız yiyecekler hangileri

3)      Neden kilo vermek istiyorsunuz, hayatınızda neler değişecek, neden sizin için bu kadar önemli

4)      Yemek dışında sizi mutlu eden başka bir şey var mı

Çaba kısmına gelince:

1)   Bir kağıt kalem alın ve gün içinde nerde, ne zaman, ne kadar yiyorsunuz not tutun; yerken canınız sıkkın mı oluyor yoksa yemekten keyif mi alıyorsunuz not edin. Böylece bu sizin kendinizi kontrol etmenize yardımcı olacak, daha farkında olarak yemek yiyeceksiniz.

2)   Yemenize engel olamadığınız yiyecekleri kesinlikle çevrenizde tutmayın, eve almayın. Çocuklar yer ben yemem gibi yalanlar söylemeyin kendinize çünkü hepsini siz yiyeceksiniz bunu siz de biliyorsunuz.

3)    Kilo vermek hayatınızın merkezi haline geldiyse bunun bir sebebi olmalıdır. Neden yiyorsunuz sorusunun cevabı kadar neden kilo vermek istiyorsunuz sorusunun cevabı da bir o kadar önemi. Eğer hayatınızı durmadan “zayıfladıktan sonra yaparım” şeklinde erteliyorsanız belki de zayıfladıktan sonra yapacaklarınızın sorumluluğundan korktuğunuz için zayıflamıyorsunuzdur veya sizi kaygılandıran başka bir sebebi vardır zayıf olmanın.

4)   Yemek eğer sizi rahatlatıyorsa sinirlendiğinizde, üzüldüğünüzde, öfkelendiğinizde yemeğe sarılmak yerine başka bir şey yapmayı denemeniz gerekiyor. Yürüyüş, duş, kitap dergi okuma gibi…Yalnız unutmayın yerleşmiş davranışı değiştirmek çaba ve zaman alır. Kolay olmayacaktır.

Yemek, kilo, zayıflama isteği döngüsünden çıkmak, yeni bir hayata başlamak istiyorsanız bazen bir uzmandan psikolojik destek almak hayati rol oynayabilir. "Yemek, kilo için de psikoloğa mı gidecem?!" demeyin çünkü bu alanda uzmanlaşmış bir psikolog desteği ile neden yiyorsunuz, fazla yemeniz altında yatan sebepler neler, nasıl çözülebilir, yeme davranışınızı nasıl değiştirebilirsiniz, kilo verme direncinizin sebebi nedir ve bu sorun nasıl çözülür gibi bir çok soruya cevap bulabilirsiniz. Rastgele bir diyete başlama kararındansa bir psikoloğa gitme kararı sizi o döngüden çıkartmaya daha çok yardım edebilir.

 
  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU