ana sayfa

feyza  bayraktar

duyurular

forum

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Aşırı Şişmanlık(Obezite) Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Şişmanlık Tedavisi Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı
  Yeme Bozuklugu - Aşırı Şişmanlık(Obezite)  -  Obezitede Özgüven
 
          

Obez olan kişilerin daha önce de söz edildiği üzere psikolojik destek alarak kendilerini olduğu gibi kabul etmeleri ve bedenlerini sevmeyi öğrenmesi gerekir. Kendilerini olduğu gibi kabul etmek, sosyal ortamlardan kaçınmamak onların kilo vermesine bir engel oluşturmayacaktır. Aksine bedenleri ile barışmaları özgüven eksikliğini gidermelerine ve daha neşeli olmalarına yardımcı olacaktır.

Sanıldığı gibi, kilo veren pek çok obez kişide kilo verdikçe özgüvenin artması ya da beden imajı problemlerinin azalması durumu gerçekleşmez. Kilo vermelerine rağmen hala kendilerini kilolu hissedebilirler. Aynı zamanda, kilolu iken gelişen sosyal davranışlarının kilo verdikten sonra değişmesi oldukça zordur. Kendini toplumdan izole eden aşırı kilolu bir kişinin kilo verdikten sonra birden sosyalleşebilmesi oldukça güçtür.

Bunun yanı sıra, kilo verme ile gerçeklesen özgüven artışı ve olumlu beden imajı, kişinin birkaç kiloyu geri alması ile birlikte yok olur. Dolayısıyla kişinin özgüveninin ve beden imajının kiloyla bağıntılı olması kalıcı olmayacak, kilo alındığı zaman ayni problemler tekrar yaşanacaktır.

Kişinin özgüvenini geliştirmesi ve bedeni ile ilgili olumlu bir algı geliştirmesi için kilo kontrolünün yanı sıra psikolojik destek gerekmektedir. Böylece, birkaç kilonun geri alınması halinde kişinin başarısızlık duygusuna kapılıp yemeğe sığınmasını engelleyecektir.
diyet yemebozukluğu zayıflama kusma obezite şişmanlık diyetisyen yeme bozukluklarının nedenleri zayıflamak kusmanın nedenleri obezite yardım Şişmanlık nedenleri diyet listesi yeme bozuklukları tedavisi zayıflama yöntemleri kusmayı ne önler obezite nedenleri şişmanlıktan kurtulma

  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU